A A+ A++

Premier: jestem przekonany, że przyciągniemy do Polski japońskie inwestycje na 5 – 7 mld zł

21.01.2020r. 06:42

W stolicy Japonii szef polskiego rządu wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami japońskimi i polskimi, które zostały zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Podczas briefingu dla dziennikarzy premier podkreślał, że w Japonii, będącej trzecią co do wielkości gospodarką świata, jest dużo inwestorów zainteresowanych Polską. Morawiecki zaznaczył, że rozmowy z japońskim inwestorami podczas trzech sesji dotyczyły m.in. nowych technologii, infrastruktury oraz energetyki.

“Cieszę się bardzo, że japońscy inwestorzy, również ci, którzy mają do zaoferowania zaawansowaną technologię, interesują się Polską. Są to technologie, których bardzo potrzebujemy w zakresie elektromobilności, są to wysokie zaawansowane technologie w zakresie budowy infrastruktury, CPK i energetyki. Mogę powiedzieć po tych dzisiejszych rozmowach, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje w wysokości 5-7 mld zł; dodatkowe tysiące miejsc pracy” – mówił Morawiecki.

Podczas trzeciej sesji rozmów z przedsiębiorcami poświęconej energetyce szef polskiego rządu podkreślał, że Polska ma “nietypowy mix energetyczny”, ale traktuje to jako szansę. Ocenił, że Polska może przeskoczyć pewne etapy rozwoju inwestując np. w elektromobilność. “W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących atomu, energetyki atomowej. Wiemy, że Japonia jest najbardziej zawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz – być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować z Japonią” – mówił szef polskiego rządu.

Współpracę w dziedzinie energetyki określił jako strategiczną. “Od jakości projektów energetycznych zależy w dużej mierze przyszłość gospodarki. Polska stawia na najnowocześniejsze technologie energetyczne i chcemy współpracować z partnerami japońskimi” – przekonywał szef polskiego rządu.

Natomiast minister klimatu Michał Kurtyka podkreślał bliskie rozumienie wyzwań energetycznych przez Polskę i Japonię. Kurtyka stwierdził, że bezpieczeństwo energetyczne w XXI wieku będzie oparte nie tylko na dostępie do surowców, ale też na dostępie do opłacalnych technologii. “Polska i Japonia wspólnie stoją przed ogromną szansą, ale również przed realizacją naszych zobowiązań międzynarodowych w redukcji emisji i to może doprowadzić nie tylko do powstania nowej przestrzeni inwestycyjnej, nowej współpracy badawczej, ale wręcz strategicznej współpracy pomiędzy Polską a Japonią” – mówił Kurtyka.

Deklarował chęć dalszej współpracy z Japonią w zakresie zeroemisyjnych źródeł energii.

Minister gospodarki, handlu i przemysłu Hiroshi Kajiyama podkreślił, że dołoży wszelkich starań, aby pogłębić więzi łączące Polskę i Japonię. Jako jeden z obszarów możliwej współpracy wymieniał energetykę. Wyraził też nadzieję, że technologia gazowania węgla przyczyni się do wykorzystania w Polsce węgla w sposób przyjazny dla środowiska. Zaznaczył, że Japonia wspiera także rozwój energetyki jądrowej m.in. przez prowadzenie szkoleń w Polsce.

“Mam nadzieję, że japońska technologia i wiedza zostaną wykorzystane w polskiej energetyce jądrowej” – mówił.

Po spotkaniu z przedsiębiorcami premier spotka się z parą książęcą Akishino. Książe Akishino, młodszy brat cesarza Naruhito to następca tronu, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Po tym spotkaniu premier odbędzie rozmowy dwustronne z szefem japońskiego rządu Shinzo Abe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPKN Orlen sprzedaje “patriotyczny” ekogroszek. Wątpliwości budzi jego pochodzenie
Następny artykułTrzaskowski zostanie marszałkiem? Samorządowcy przeciwni podziałowi Mazowsza