Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
– Musimy się trzymać razem zwłaszcza teraz i szukać dobrych rozwiązań – podkreślił Woidke w wypowiedzi dla sieci redakcji Redaktionsnetzwerks Deutschland. – Po zamknięciu granic widać, jak bardzo ważne są otwarte europejskie granice – dodał.
Premier Woidke ma z pewnością na myśli restrykcje, jakie wprowadziła Polska dla ruchu pracowników przez granicę. Swobodny ruch pracowników na polsko-niemieckim pograniczu był możliwy jeszcze do piątku, 27 marca. Pracownicy mogli jeździć z Polski do pracy za Odrą i bez przeszkód wracać, omijając sanitarne obostrzenia na podstawie przepustek i zaświadczeń od pracodawców.
Po wprowadzeniu obostrzeń polscy pracownicy – a dotyczy to ponad 25 tys. Polaków regularnie dojeżdżających do pracy w Berlinie i Brandenburgii – musieli wybrać pozostanie w Niemczech lub przymusową kwarantannę w kraju po przekroczeniu granicy.
Brandenburgia i inne kraje związkowe oferują więc polskim pracownikom nawet 65 euro ekstra dziennie, jeśli zostaną w Niemczech.
CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Niemcy: Zostańcie, pracujcie, płacimy ekstra 60 euro za dzień. Co robią Polacy?
Najbardziej odpływu polskich pracowników obawia się rolnictwo i sektor ochrony zdrowia. W przygranicznych ośrodkach pracuje wiele polskich lekarzy i pielęgniarek.
Jak podaje serwis Deutsche Welle, w klinice Uckermark w przygranicznym Schwedt, na 50 zatrudnionych tam polskich lekarzy i pielęgniarek połowa od kilku dni nie pracuje ze względu na obostrzenia wprowadzone przez Polskę, gdy niemożliwe stały się codzienne dojazdy do pracy po niemieckiej stronie.
– Nie rozumiem, dlaczego nie wyłączono spod tych obostrzeń pracowników sektora ochrony zdrowia, jak zrobili to Czesi – oburza się Ruediger Heicappell, dyrektor kliniki ds. medycznych w rozmowie z Deutsche Welle.
CZYTAJ TEŻ: Koronawirus na granicy z Niemcami: Blisko 300 tys. kontroli, na kwarantannę trafiło ponad 95 tys. osób. Znów są korki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS