A A+ A++

Wczoraj, 16 marca, w kawiarni „Cafe Muza” odbyła się prelekcja dr Marii Tockiej pt. „Moda Kobiet PRL-u”. Wykład otworzyła dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie Marta Konopka.

Na wstępie dr Maria Tocka podziękowała współorganizatorkom spotkania Przewodniczącej Uniwersytetu III Wieku Celinie Tymińskiej oraz Prezes Stowarzyszenia Szansa Teresie Szumowskiej.

– Analizowałam modę PRL na podstawie tygodnika Zwierciadło. Był to tygodnik wyjątkowy. Redakcja określała, że jest to pismo skierowane do kobiet myślących. Rubrykę mody stworzyła współorganizatorka zwierciadła, pisarka Zofia Bystrzycka. Podpisywała się pseudonimem Kuzynka Pietka. Rubryka miała nazwę „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, zaś felietony jej miały nadtytuł „Jak wyglądasz”.

W czasie prelekcji zaprezentowano stroje obowiązujące w poszczególnych dziesiątkach lat, tj. latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych itp. Dr Tocka omówiła też różnego rodzaju stroje, tj. zimowe, letnie, wyjściowe itp. Dodatkowo przygotowane zostały skany z Tygodnika Zwierciadło z poszczególnych lat zawierające kroje poszczególnych strojów, które mogły oglądać uczestniczki spotkania.

Tygodnik Zwierciadło ukazał się na rynku po raz pierwszy w maju 1957 roku. Czasopismo zostało założone przez Ligę Kobiet Polskich. Początkowo „Zwierciadło” było tygodnikiem, od jesieni 1990 ukazuje się jako miesięcznik.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZarządzenie w sprawie końcowego rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert i ustalenia wysokości dotacji wspierającej realizację zadań publicznych w 2023 roku w zakresie: – podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; – turystyki i krajoznawstwa; – działalności na rzecz osób niepełnosprawnych; – kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
Następny artykułWiększość więźniów z ZK Czerwony Bór pracuje