A A+ A++

Paleontolodzy odkryli kolejne skamieniałości gigantycznego żółwia. Stupendemys geographicus, który żył 7-13 mln lat temu, mógł mierzyć nawet 2,5 m długości i ważyć tonę.

Współczesne żółwie są zdecydowanie mniejsze od swoich krewniaków, którzy wyginęli miliony lat temu. Stupendemys geographicus był gatunkiem żółwia słodkowodnego, który zamieszkiwał tereny Ameryki Południowej.

Zwierzęta te mogły być duże niczym samochody. Dowodzą tego najnowsze odkrycia skamienielin na pustyni Tatacoa w Kolumbii oraz w regionie Urumaco w Wenezueli. Na prehistoryczne okazy natrafiono po raz pierwszy w 1976 r.

Stupendemys geographicus żywił się rybami, krokodylami, wężami i mięczakami. Dzięki mocnej budowie kości dolnej szczęki mógł miażdżyć nawet twarde nasiona – powiedział paleontolog Edwin Cadena, który opublikował badania w czasopiśmie naukowym “Science Advances”.

– Jest to jeden z największych żółwi, jaki kiedykolwiek istniał. Stupendemys to drugi co do wielkości znany przypadek, za morskim Archelonem, który żył około 70 mln lat temu i osiągnął około 4,6 m długości – wyjaśnił natomiast Marcelo Sánchez, główny badacz i dyrektor Instytutu Paleontologicznego w Zurychu.

Nie jest jasne, co spowodowało wyginięcie tego gatunku. Przypuszcza się, że jego siedlisko zostało zaburzone podczas wypiętrzania się Andów i tworzenia się rzek Amazonki, Orinoko i Magdaleny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Kielce: Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na nowe wystawy
Następny artykułUM Mysłowice: Uroczyste nadanie imienia Jacoba Lustiga sali konferencyjnej