A A+ A++

Jak podaje Prawo.pl e-administracja wciąż napotyka na bariery techniczne, prawne i mentalne. Pandemia wymusiła powszechniejsze korzystanie z elektronicznych form kontaktów, niestety, nadal nie można w pełni korzystać z możliwości zdalnego załatwiania spraw.

Według cytowanego przez Prawo.pl dr Krzysztofa Świtały z katedry Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, istotnym problemem jest nadal “papierowość” niektórych procedur, a także brak odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. „Wniosku o paszport nie da się złożyć online, choć gdyby taka możliwość istniała, przyspieszyłoby to całą procedurę. Obywatel byłby wzywany do urzędu tylko w celu pobrania od niego cech biometrycznych i ewentualnego późniejszego osobistego odbioru dokumentu” – twierdzi Świtała.

Eksperci cytowani przez Prawo.pl uważają, że konieczne są nowe regulacje, ponieważ systemy nie są aktualizowane, a w ustawach „wciąż jest wiele zapisów, wymagających form papierowych”. „Rozszerzenie e-usług wymaga zmiany przepisów prawa” – wyjaśnia Prawu.pl Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni.

W opinii rozmówców Prawo.pl pojawiają się też problem związany z podpisem elektronicznym. „W jednym z przetargów wystąpiła sytuacja krytyczna, bo wymagane były dwa podpisy ze strony kontrahenta, a tylko jedna osoba była dostępna, bo drugiej skończyła się ważność podpisu” – mówi Krzysztof Krakowski, sekretarz miasta Płocka. Jego zdaniem korzystnie byłoby wprowadzenie w skali kraju zasady, że podpis kwalifikowany jest ustawowo powiązany z rejestracją działalności gospodarczej.

Podczas pandemii wiele osób założyło Profil Zaufany, również w jego nowej postaci tymczasowej. Bardzo popularna stała się usługa skierowania pisma ogólnego do urzędu zastępująca skutecznie klasyczne biuro podawcze.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/jakie-sprawy-urzedowe-zalatwimy-przez-internet-a-jakich-nie,501052.html

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiknikuJEMY. Krakowianie gotują i polecają
Następny artykułUSA: konserwatywna prasa popiera wycofanie wojskowych baz z Niemiec