Kodeks karny wskazuje, jakie kary czekają na osoby, które dopuściły się najpoważniejszych przestępstw. Opisano w nim kary, które grożą między innymi za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, mieniu, wolności seksualnej i ochronie informacji. W wielu przypadkach sprawy karne kończą się wymierzeniem grzywny, jednak za ciężkie przewinienia sąd wyznacza karę ograniczenia lub pozbawienia wolności. Prawnik z Warszawy wyjaśnia, jaka jest różnica między obiema karami.
Czym jest ograniczenie i pozbawienie wolności?
Zgodnie z obowiązującym prawem karnym sędzia może wymierzyć przestępcom karę ograniczenia lub pozbawienia wolności. Uciążliwość i czas obowiązywania obu kar są inne, na co wyraźnie wskazuje poproszony o komentarz prawnik: prawo karne Warszawa dotyczy zarówno ciężkich przestępstw jak zabójstwo, jak i przestępstw takich jak kradzież z włamaniem. W przypadku morderców jedyną dopuszczalną przez kodeks karą jest pozbawienie wolności, natomiast za kradzież, zwłaszcza w przypadku młodocianych, niekaranych wcześniej osób, można wymierzyć karę ograniczenia wolności.
Ograniczenie wolności polega na wymierzeniu sprawcy kary w wymiarze od jednego miesiąca do 2 lat wykonywania prac społecznych. Prace społeczne są nieodpłatne i podlegają ścisłej kontroli. Karany musi się z nich wywiązać bez względu na długość okresu, w którym powinny być wykonywane. W nadzwyczajnych przypadkach sędzia ma prawo nakazać prace na cele społeczne przez okres 2 lat, jednak przekroczenie tego czasu jest niemożliwe.
Cięższe przestępstwa kara się pozbawieniem wolności przez okres od 1 miesiąca do 15 lat. Prawo karne przewiduje jednak wyjątki za przestępstwa takie jak zabójstwo. Sąd może wymierzyć mordercy karę 25 lat więzienia lub dożywotniego pozbawienia wolności. W przypadku przestępstw o niższej szkodliwości maksymalne obostrzenie kary pozbawienia wolności wynosi 20 lat.
Prawo karne a wysokość kary. Prawnik z Warszawy komentuje
Kodeks karny rozróżnia ograniczenie i pozbawienie wolności ze względu na konieczność dostosowania wyroków sądowych do ciężaru popełnianych przestępstw. Prawnik podkreśla jednocześnie, że sędzia nie kieruje się w orzeczeniu jedynie widełkami przewidzianymi w przepisach. W każdym przypadku może zastosować nadzwyczajne złagodzenie lub zaostrzenie kary z powodu okoliczności, które dotyczyły danego przestępstwa. W szczególnych sytuacjach możliwe jest nawet odstąpienie od wymierzenia kary, jeżeli jej wymierzenie nie przyczyni się do zwiększenia poczucia sprawiedliwości społecznej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS