A A+ A++

“Utopijny kodeks praw” – to projekt edukacyjny Centrum Sztuki Współczesnej “Kronika”, w który zaangażowani będą artyści, architekci, pedagodzy, studenci oraz dzieci.

W tym koncepcie uczestnicy wspólnie zastanowią się nad nadmiarem bodźców, które docierają do nas ze środowiska zewnętrznego. Reakcją na taką sytuację może być stres oraz wycofanie się z relacji społecznych. Analizując tę sytuację i korzystając z narzędzi, jakie daje sztuka współczesna, uczestnicy stworzą utopijną konwencję o prawach dziecka do komfortowego odbioru świata poprzez zmysły. Do niej wpisane zostaną postulaty: prawo do ciszy i komfortowego dźwięku, naturalnego smaku i zapachu, dobrze zaprojektowanej przestrzeni, a także udziału w dyskusji na temat otaczającego świata.

Wspólne instalacje

W wyniku wspólnej pracy powstaną instalacje wizualne i dźwiękowe, symbolicznie nawiązujące do “uzdrowiska dla zmysłów”, które posłużą studentom pedagogiki do opracowania innowacyjnych metod pracy z dziećmi na wystawach sztuki. Pomysłodawczynią i kuratorką projektu jest Katarzyna Kalina.

– Pierwsza część projektu to przeprowadzenie warsztatów przez artystów i artystki, muzyków, architektów, pedagogów i pedagożki, edukatorki CSW z dziećmi. Warsztaty te przeprowadzone zostaną z pięcioma zamkniętymi grupami bytomskich dzieci i młodzieży. Wspólnie zostaną stworzone instalacje wizualne bądź dźwiękowe i będą wypowiedzią grupy dzieci w porozumieniu z artystą. Z powodu obecnej sytuacji pandemicznej, zakładane przez terminy mogą się trochę przesunąć, ale jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że zmiana planowanego przez nas formatu nie będzie konieczna, i że do końca roku uda się zrealizować wszystkie założenia projektu – tłumaczy Agata Cukierska, dyrektor programowa CSW Kronika.

W projekcie mają wziąć udział artyści, architekci, edukatorki: Jan Kowal, Anna Królikiewicz, Dominika Malska, Małgorzata Mirga-Tas, Anna Zaradny, Agata Tecl-Szubert, Mikołaj Szubert-Tecl.

Ćwiczenia zmysłów

Każdy blok warsztatów rozpocznie się prezentacją twórczości artysty. W kolejnej części odbędzie się część ruchowa warsztatów, podczas której artterapeutka przeprowadzi z dziećmi działania z pięcioma zmysłami. Do każdej grupy zostanie dobrane działanie z jednym zmysłem między innymi ćwiczenia zawierające elementy treningu koncentracji oraz zabawy w formie zagadek i ćwiczeń ruchowych. Celem towarzyszącym działaniom będzie rozwijanie procesów poznawczych, takich, jak: uwaga, spostrzeganie, pamięć i myślenie.

Zeszyt edukacyjny

– Drugą częścią będzie innowacyjny projekt edukacyjny, w ramach którego w CSW Kronika odbywać się będą zajęcia i warsztaty dla studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – dodaje Agata Cukierska.

Zajęcia przeprowadzone zostaną z sześcioma grupami studentów pierwszego roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej jednolitych studiów magisterskich. Jako podsumowanie całości projektu stworzony zostanie zeszyt edukacyjny ze scenariuszami zajęć w formie opisów działań podczas projektu i zadaniami indywidualnymi oraz grupowymi dla dzieci i młodzieży. Zeszyt będzie można wykorzystać do tworzenia scenariuszy innych zajęć.

Projekt otrzyma dotację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 77 tys. zł. “Utopijny kodeks praw” został najwyżej oceniony ze wszystkich nadesłanych projektów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzeka nas najcieplejszy dzień od początku roku. Na Wielkanoc prognozy nie są już takie dobre
Następny artykułZatem remont czy budowa? [ Strefa biznesu ]