A A+ A++

Na łamach PetroNews kontynuujemy cykl porad prawnych. Adwokat Joanna Dobkowska odpowiada na pytania naszych czytelników z zakresu prawa cywilnego i handlowego.

Jeśli klient banku który posiada kredyt indeksowany do waluty obcej spłacił kapitał swojego kredytu, ma możliwość postarania się o uzyskanie w sprawie zabezpieczenia swojego roszczenia zgłoszonego w pozwie, poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania płatności bieżących rat kredytu. Wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku w sądzie, ale udzielenie zabezpieczenia może w praktyce odpowiadać darmowym wakacjom kredytowym.

Duże szanse na uzyskanie zgody sądu na zaprzestanie spłaty rat na czas procesu (choć nigdy nie ma 100% pewności) mają ci kredytobiorcy, którzy z tytułu realizacji zawartej umowy kredytowej łącznie spłacili tytułem rat minimum kwotę odpowiadającą kwocie wpłaconego przez Bank kredytu.

W przypadku procesów przeciwko bankom zagrożonym upadłością, a jest już kilka takich na polskim rynku, wniosek o wstrzymanie płatności rat w przypadku umów ze spłaconym kapitałem powinien obowiązkowo zostać zawarty w pozwie – szanse bowiem na odzyskanie nadpłaconych ponad kapitał świadczeń są znikome.

Wniosek o zabezpieczenie w sprawie frankowej, powinien obejmować wstrzymanie obowiązku dokonywania spłat rat kapitałowo-odsetkowych na czas trwania postępowania oraz wstrzymanie obowiązku zapłaty pozostałych opłat. Warto wnieść także o zakazanie bankowi składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytowej.
Zgodnie z art. 730 k.p.c. w każdej sprawie cywilnej, tj. zarówno w sprawach o roszczenia majątkowe, jak i niemajątkowe, możliwe jest złożenie żądania udzielenia zabezpieczenia.

Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni swoje roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia należy złożyć do sądu, który jest właściwy do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji. Można go złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania (jako odrębny wniosek poprzedzający złożenie pozwu), w piśmie wszczynającym postępowanie (w pozwie), lub w trakcie trwania postępowania. W praktyce spraw frankowych najczęściej wniosek składamy w pozwie i wtedy nie podlega on dodatkowej opłacie sądowej. Sąd jest zobowiązany do rozpoznania wniosku o udzielenie zabezpieczenia bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od jego wpływu do sądu, ale najczęściej musimy poczekać około miesiąca na jego załatwienie.

W przypadku otrzymania zabezpieczenia pojawia się kwestia tego, co z odsetkami za czas wstrzymania płatności rat, jeśli ostatecznie umowa kredytu nie okaże się nieważna i postępowanie jest przegrane przez kredytobiorcę. Zgodnie z przyjętą praktyką rozliczania roszczeń po unieważnieniu umowy kredytowej, nie następuje naliczanie przez bank odsetek za czas wakacji procesowych, ponieważ kredytobiorca nie opóźnił się ze spłatą raty kredytu – płatność była wstrzymana na mocy postanowienia sądu, kredytobiorca nie popadł w opóźnienie. Taka sama praktyka obowiązuje w przypadku niepowodzenia w sądzie.

Bank będzie mógł domagać się uzupełnienia brakujących rat kapitałowo-odsetkowych, a zatem będzie mógł domagać się wstecz oprocentowania kredytu (odsetek kapitałowych za okres korzystania z kredytu), ale już nie odsetek za opóźnienie (często nazywanych potocznie „karnymi”).

Adw. Joanna Dobkowska – wspólnik Kancelarii Szczygielscy oraz partner Kancelarii Szczygielski Mieczykowski Dobkowska Adwokaci spółka partnerska. Specjalizuje się w prawie cywilnym oraz handlowym. Pomaga osobom poszkodowanym na rynku finansowym, prowadząc wiele procesów na rzecz „Frankowiczów”, posiadaczy obligacji GetBack, „polisolokat”, czy certyfikatów inwestycyjnych, a także „beneficjentów” UFK czy IKE.
www.szczygielscy.org, www.smdlaw.pl.

Jeśli macie pytania z zakresu prawa, przesyłajcie je na nasz adres: [email protected].

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРФ вивела у Чорне море два ракетоносії: скільки “Калібрів” загрожують Україні
Następny artykułStoltenberg nie ma wątpliwości: Putin popełnił strategiczny błąd