A A+ A++

Rząd jeszcze przed zakupem szczepionek na COVID-19 zapowiedział dobrowolność ich przyjmowania. Teraz jednak zmienił zdanie. Co prawda dobrowolność pozostaje, ale osoby którzy jej nie przyjmą muszą się liczyć z tym, że będą ich obowiązywać obostrzenia i restrykcje, które nie dotkną zaszczepionych. Osoby, które zdecydują się na przyjęcie eksperymentalnego antidotum będą uprzywilejowane.   

Nie będą musiały odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy, nie będą wliczane do limitów podczas spotkań i wydarzeń kulturalnych. Ostatnio pojawiła się w mediach informacja o uproszczonym dostępie do świadczeń medycznych.

W wielu krajach toczy się dyskusja co do ograniczenia dostępu do różnych usług publicznych dla niezaszczepionych; my to też rozważamy, np. tylko zaszczepieni będą mieć uproszczony dostęp do pewnych świadczeń medycznych – powiedział Adam Niedzielski.

Ale to nie wszystko. Szef resortu zdrowia zapowiedział rozszerzenie benefitów dla zaszczepionych:
Rząd będzie zwiększać benefity dla osób zaszczepionych, podobnie jak inne kraje w Europie, które przygotowują już takie plany – poinformował Niedzielski.
Musimy zatem liczyć się z tym, że zostaniemy podzieleni na zaszczepionych i niezaszczepionych.

Czy taki podział jest możliwy i zgodny z Konstytucją RP?

Konstytucja, w artykule 32 ust. 1 mówi jasno, że wszyscy obywatele są równi wobec prawa a to oznacza, że prawo nie może traktować inaczej osoby, która przyjęła szczepionkę na COVID-19 i takiej, która jej nie przyjęła (…) – Jest to forma dyskryminacji, której bezwarunkowo zakazuje artykuł 32 ustęp 2 Konstytucji. Zakaz ten jest bezwzględny i nie ma od niego wyjątku – tłumaczył radca prawny.

Radca prawny zaznaczył również, że konsekwencją podziału społeczeństwa będzie paraliż sądów, do których będą udawali się obywatele, którzy poczują się dyskryminowani. W tej sytuacji sądy będą musiały uznać rację obywatela, a kosztami spaw zostanie obciążony Skarb Państwa, czyli my podatnicy.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW niektórych szpitalach wracają porody rodzinne
Następny artykułTYLKO U NAS. Sonik: Rokita byłby dobrym kandydatem na RPO