A A+ A++

84,9 proc. Polaków uważa za bardzo szkodliwe opioidy, takie jak kodeina, morfina, heroina czy fentanyl. Według większości jedynie kokaina jest bardziej szkodliwa. Centrum Badawczo – Rozwojowe Biostat przeprowadziło badanie stosunku Polaków do substancji psychoaktywnych.

Które substancje Polacy uważają za najbardziej niebezpieczne?

Przeprowadzone przez Biostat badanie realizowano od 28 czerwca do 1 lipca 2024 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. Wynika z niego, że większość badanych za najbardziej szkodliwą substancję uważa kokainę. Drugie miejsce zajęły opioidy, a trzecie alkohol.

Jeśli chodzi o same opioidy, 61,8% ankietowanych uważa je za bardziej szkodliwe od innych substancji psychoaktywnych, a przeciwnego zdania jest tylko 6,5%. Aż 31,7% nie potrafiło odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.

Jak Polacy postrzegają niebezpieczeństwo związane z fentanylem?

Fentanyl, którego spożycie staje się coraz popularniejsze w Polsce, za bardziej niebezpieczny od pozostałych opioidów uznaje prawie co drugi pytany Polak (49,6%). Za nim uplasowała się heroina (29,8%)

– Co ciekawe odnotowano istotną statystycznie zależność odpowiedzi na to pytanie od wieku respondentów. Im młodsi ankietowani, tym rzadziej dostrzegają zagrożenie fentanylu, częściej natomiast heroiny. I tak fentanyl jako jedną z trzech najbardziej niebezpiecznych substancji opioidowych wskazuje wyraźnie mniej niż średnia ogółu respondentów w wieku od 18 do 29 lat (37,7%) oraz w wieku od 30 do 39 lat (43,0%). Wyraźnie większe obawy fentanyl budzi u Polaków w wieku od 50 do 59 lat (54,5% uznaje go za najniebezpieczniejszy) oraz w wieku powyżej 60 lat (57,8%). Z kolei heroinę częściej za jeden z trzech najgroźniejszych opioidów uważają osoby w wieku od 18 do 29 lat (39,5%) oraz w wieku od 30 do 39 lat (35,2%) – czytamy w raporcie Biostatu.

Jeśli chodzi o świadomość Polaków o ostatniej fali ciężkich uzależnień tym opioidem, jest ona spora. Niemal dwie trzecie zdaje sobie sprawy z występującego uzależnienia fentanylem – 66,3%. Prawie połowa respondentów nie uważa jednak, że w Polsce zjawisko to wystąpi na dużą skalę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlisko 1 milion złotych dla Związku Spółek Wodnych w Oświęcimiu
Następny artykułUwaga rodzice: Wakacje to czas wzmożonej uwagi na bezpieczeństwo dzieci