A A+ A++

Komisja Europejska zwiększa wsparcie inwestycji ekologicznych

Zdaniem przedstawicieli Komisji Europejskiej ta forma wsparcia zwiększy inwestycje służące ochronie środowiska. – Już od 20 lat UE pomaga w zazielenianiu energii na Podkarpaciu poprzez wsparcie projektów ze środków z Funduszy Europejskich na efektywność energetyczną i OZE. Ogromnie nas cieszy, że nie tylko granty, ale i środki zwrotne będą pracowały w obecnej perspektywie na rzecz Zielonego Ładu w regionie. Uniezależnienie się UE od dostaw gazu z Rosji jest szansą na przyspieszenie dekarbonizacji sektora energii. Dodatkowym atutem środków zwrotnych jest możliwość ponownego ich wykorzystania po ich zwrocie na wsparcie kolejnych projektów, co jest kluczowe w kontekście ograniczonych środków publicznych na rozwój społeczno-ekonomiczny regionu – tłumaczy Angela Martinez Sarasola, kierowniczka wydziału ds. Polski w Dyrekcji ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w KE.

Czytaj więcej

Środkami na pożyczki będzie zarządzać Bank Gospodarstwa Krajowego. – Pożyczki z funduszy unijnych to produkt dobrze znany przedsiębiorcom w regionie. W zakończonej perspektywie UE do podkarpackich firm trafiło blisko 448 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Obecnie w puli środków jest aż 780 mln zł. Warto podkreślić, że te pieniądze zostaną na Podkarpaciu. Środki ze spłaconych pożyczek dalej będą pracować na rozwój regionu: kolejni beneficjenci będą mogli skorzystać z preferencyjnego wsparcia – mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK.

W ramach programu do dyspozycji będzie m.in. pożyczka rozwojowa, która sfinansuje inwestycje w rozwój MŚP, np. prace związane z cyfryzacją, robotyzacją, inwestycje zwiększające produktywność lub związane z wprowadzeniem nowych produktów i usług. Dostępna będzie także pożyczka na poprawę efektywności energetycznej mikro- i małych firm. Dzięki pożyczce będzie można sfinansować kompleksowe … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzym jest optymalizacja strony? Od czego zacząć?
Następny artykułЗ найнебезпечніших громад Харківщини евакуювали майже 70 дітей