Eurostat podliczył, ilu obywateli Białorusi w 2020 roku wnioskowało o status uchodźcy w Unii Europejskiej. Nie są to jednak wszyscy uciekinierzy – wielu skorzystało z wiz turystycznych i pracowniczych.
Najwięcej potrzebujących wybrało Polskę – wniosek o azyl złożyło tu aż 385 osób. Do Niemiec wyjechało 140 Białorusinów, a do Francji 100.
Białorusini składali też wnioski o status uchodźcy w Holandii, Szwecji, Litwie, Czechach, Belgii, Łotwie, Hiszpanii, Włoszech, Danii, Austrii, Irlandii i innych państwach wspólnoty.
Łącznie w 2020 roku o międzynarodową ochronę w Unii Europejskiej prosiło 1165 obywateli Białorusi. W 2019 roku o status ten prosiło 935 osób. Prawie połowa uciekinierów z Białorusi to ludzie młodzi – między 18 a 34 rokiem życia.
Wśród uchodźców są ofiary brutalności milicji i osoby prześladowanie za poglądy polityczne. Jedną z grup, które znalazły się pod szczególną presją białoruskich władz, stali się informatycy. Po sierpiowych wyborach do Polski, ale też na Litwę i Ukraine przeniosły sie całe firmy z prężnie do tej pory rozwijającego się białoruskiego sektora IT.
Ku wolności. Dlaczego białoruscy informatycy wyjeżdżają do Polski?
2021.04.03 11:10
sk,pj/belsat.eu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS