A A+ A++

Dawno nie zdarzyła się taka sytuacja. Podczas dzisiejszych działań pod nazwą „Trzeźwy poranek” lubińscy policjanci nie zatrzymali ani jednego pijanego kierowcy! Zatem brawo zmotoryzowani!

Działania prowadzone były dziś od godziny 6 rano na drogach całego powiatu.

– Działania mundurowych ukierunkowane są na przeprowadzenie maksymalnej ilości kontroli kierowców i zatrzymanie tych, którzy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze przebadali łącznie 639 kierujących. Wszyscy byli trzeźwi – przyznaje asp. sztab. Sywia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin.

Jak przypominają mundurowi, celem prowadzonych działań jest wyeliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka i zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, powodowanych przez zmotoryzowanych.

Policja przypomina, że nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każdy, siadając za kierownicę samochodu, na rower czy inny pojazd po alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu. Jednak czy będziemy odpowiadać za przestępstwo czy wykroczenie zależy od stężenia alkoholu w organizmie. Rozróżnić można dwa tzw. stany: po użyciu alkoholu oraz nietrzeźwości …

Stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jako „stan który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  • stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo
  • obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.”

Definicję stanu nietrzeźwości znaleźć z kolei można w art. 46 ust. 3 ww. ustawy lub w art. 115 § 16 kodeksu karnego. Zachodzi on, kiedy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W Polsce zabronione jest kierowanie pojazdem w którymkolwiek ze stanów wskazanych wyżej, jednak różne mogą być tego konsekwencje.

Kierowanie pojazdem przy zawartości alkoholu w organizmie od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie na podstawie przepisu art.87 kodeksu wykroczeń. Wymierzana kara polegać może na pozbawieniu wolności (tzw. kara aresztu), grzywnie – jej maksymalna wysokość sięgnąć może 5.000 złotych, oraz orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat . Niezależnie od powyższego, na konto takiej osoby wpisane zostaje 10 punktów karnych.

Kodeks karny za jazdę w stanie nietrzeźwości przewiduje karę dwóch lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkraińskie kobiety uwolnione z niewoli. Rosjanie ogolili im głowy
Następny artykułRosyjski żołnierz wielokrotnie zgwałcił 31-latkę. Zbrodnię ujawniło Human Rights Watch