A A+ A++

(fot. Grzegorz Weigt)


W czwartek 5 września w Prudnickim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa prac ceramicznych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Prace powstały na sierpniowych warsztatach, przeprowadzonych w prudnickim DPS w ramach projektu „Aktywny Senior – Klinika Sztuki”. Organizatorzy warsztatów zastanawiali się, czy wystawę zorganizować w samym DPS, czy wyjść z prezentacją na zewnątrz. Jak się okazało – patrząc na wspaniałe efekty zajęć – warto było pokazać ten efekt mieszkańcom Prudnika.

Spotkanie związane z otwarciem wystawy zorganizowane zostało w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury, sama prezentacja mieści się w zabytkowych wnętrzach – holu Pałacu Fränkla, można a nawet trzeba to obejrzeć. Wystawa prac jest dostępna w POK tylko przez najbliższy tydzień.

Unijny projekt „Klinika Sztuki – Aktywny Senior” realizowany jest przez Dom Pomocy Społecznej w Prudniku z czeskim partnerem Centrum sociálních služeb Jeseník. Projekt finansowany jest w ramach funduszy Interreg Czechy-Polska 2021-2027. Odbyły się trzy jednodniowe warsztaty – zajęcia z ceramiki; wytwarzanie własnych glinianych naczyń (pierwsze 8 sierpnia). Będą jeszcze w ramach tego projektu realizowane w październiku zajęcia ruchowe w postaci nordic-walking oraz warsztaty na temat wymiany wiedzy i nowych metod terapeutycznych pomiędzy partnerami projektu. Podczas tych spotkań promowany będzie także zdrowy styl życia, który składa się aktywnego spędzania czasu poprzez ruch oraz odpowiedniego żywienia. Projekt przewiduje także wspólną wycieczkę seniorów wraz z opiekunami do Skalnego Miasta w Czechach i Zamku Książ w Polsce. Całkowita wartość projektu to 12 435 euro, dofinansowanie wyniosło 9 948 euro.

Pierwszą część spotkania poprowadził dyrektor prudnickiego DPS Maciej Staszewski, z pomocą dyrektora czeskiej placówki senioralnej Jana Rottera. Witali gości spotkania, wśród nich starostę prudnickiego Radosława Roszkowskiego, wiceburmistrza Prudnika Wiesława Kopterskiego, wicestarostę Janusza Sianę, skarbnik powiatu Larysę Zamorską, księgową DPS Monikę Kucik. To oficjalni goście, ale i gospodarze, osoby odpowiedzialne za finansowanie projektu, samego DPS oraz przygotowanie wystawy. Wszyscy otrzymali piękne ceramiczne prezenty (w ręce starosty tracił wspaniały herb powiatu), w zamian samorządowi goście odwdzięczyli się bardzo ciepłymi słowami, chwalącymi pasję artystów amatorów, organizatorów, osoby prowadzące warsztaty, w końcu niezwykły plon twórczej pracy.

Dyrektor DPS Maciej Staszewski podziękował także pracownikom swoje placówki, terapeutom za włożoną w projekt pracę, mieszkańcom za artystyczne dokonania, pracownikom POK-u za przygotowanie ekspozycji. Biorąc pod uwagę, że to pierwsza taka prezentacja twórczości mieszkańców DPS „na mieście”, wyraził także nadzieję na kontynuację i cykliczność takich przedsięwzięć. Dyrektor Staszewski dokonał też krótkiego podsumowania współpracy z czeskim odpowiednikiem służb socjalnych. To 24 rok współpracy (czy też skromnie, na początku poznania się), jak zauważył dyrektor są tylko dwie takie jednostki w Euroregionie Pradziad (z takim stażem). W ciągu ostatnich siedmiu lat zrealizowane zostało siedem projektów, około 50 działań. Dyrektor DPS zauważył: – Starość nie musi być przykra, smutna, tylko jest ciekawa, kreatywna, twórcza. Cały czas nasi mieszkańcy nas czymś zaskakują, cały czas wprowadzamy różne nowe, ciekawe formy terapii. (…) Jesteśmy dumni z tego jak nasi terapeuci z mieszkańcami współpracują i jakie piękne rzeczy zostają u nas stworzone. Jeździmy po różnych wystawach i ludzie są zachwyceni.

W przyszłym roku szykuje się więc „coś większego” w ramach jubileuszu 25-lecia współpracy Domu Pomocy Społecznej w Prudniku i Centrum sociálních služeb w Jeseníku. Do tego nawiązał także starosta Radosław Roszkowski wspominając minione lata funkcjonowania i współpracy, także czas działalności dyrektora Mariusza Półchłopka (wiata, Rajd Staruchów) i podkreślając fakt, że niewiele jest jednostek inicjujących działania partnerskie polsko-czeskie, wskazując na: Dom Pomocy Społecznej w Prudniku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Prudniku i „dawno temu” Zespół Szkół Rolniczych. Docenił także w tych działaniach pomoc poseł Katarzyny Czochary oraz wsparcie samorządu województwa opolskiego (osoby marszałków i wicemarszałków, członków zarządu województwa: Andrzej Buła, Szymon Ogłaza, Zuzanna Donath-Kasiura, Antoni Konopka, Roman Kolek, Robert Węgrzyn). Do tych projektów realizowanych przez CKZiU nawiązał, do niedawna dyrektor tej placówki, obecnie wiceburmistrz Wiesław Kopterski, doceniając znaczenie takich przedsięwzięć dla szkolnictwa, uczniów i nauczycieli, jakości kształcenia, organizacji specjalistycznego sprzętu, wspólnych zajęć itp. Burmistrz Kopterski wyraził też zachwyt nad owocem twórczych zajęć seniorów: – Naprawdę jestem pod wrażeniem tych prac. Widać, że ten wielki potencjał artystyczny drzemie w naszych seniorach. (…) Podziwiam ludzi, którzy potrafią to wymyśleć, bo to trzeba też zaprojektować, natomiast wykonanie i później sama prezentacja tego jest tak ważna i chylę czoła i gratuluję.

Przed publicznością pokazały się także: Katarzyna Grabowska („od obrazów”) z Moszczanki i Małgorzata Nakonieczna („od misek”) z Prudnika, pracownik DPS – czyli osoby bardzo ważne, prowadzące warsztaty, których zwieńczenie właśnie się odbywało. Panie przedstawiły osoby, które brały udział w warsztatach (wszyscy uczestnicy wraz z gośćmi spotkania są na wspólnym zdjęciu, które zamieszczamy obok). Z kolei Jan Rotter z Centrum sociálních služeb Jeseník przedstawił czeskich uczestników warsztatów (w końcu to polsko-czeski projekt), którzy również przyjechali z Jesenika na wernisaż i podsumowanie warsztatów.

Katarzyna Grabowska współpracuje jako terapeuta z DPS, nie tylko w działalności plastycznej. Zapowiedziała spektakl teatralno-muzyczny pt. „Sąsiedzi”, przygotowany przez terapeutów i mieszkańców DPS. Będziemy można go zobaczyć 26 września w kinie „Diana” w Prudniku. Trzeba koniecznie zarezerwować czas. Przy spektaklu uczestniczy także, znany prudnicki muzyk Tomasz „Szamot” Pusz. Z kolei w trakcie spotkania wystąpił w duecie muzycznym: Tomasz Pusz (gitara) i Oliwia Jurkiewicz (wokal) z krótkim, ale intensywnym, bogatym w emocje recitalem. Tymczasem Katarzyna Grabowska wspomniała jeszcze temat warsztatów ceramicznych, zwracając się do mieszkańców DPS: – Bardzo często mówicie o swoim domu, to jest czasami takie fajne wspomnienie, a czasami te wspomnienia nie są takie fajne. Dziękuję wam, że zwierzacie mi się i jak myślałam, co będziemy robić na tych warsztatach, to pomyślałam, że to będzie jednak ten dom. Bo domy są różne.

Wystawa pokazuje prace powstałe podczas warsztatów, ale przy okazji też zdjęcia obrazujące ich przebieg. To druga część wystawy – niezwykłe zdjęcia Marka Doskocza. Czarno-białe ujęcia, głównie rąk, dłoni, które pracują twórczo, ręce seniorów w pracy. Na zakończenie spotkania był jeszcze poczęstunek, pięknie spędzony czas, szacunek wyrażony ludziom starszym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes PiS zapowiada wiec przed Min. Sprawiedliwości!
Następny artykułBędzie ostra walka z odorem na południu i wschodzie Krakowa