Już wkrótce na Wyspach może rozpocząć się prawdziwa rewolucja związana z nowymi prawami pracowniczymi osób, które pracują na własny rachunek. Okazuje się, że pracownicy tego sektora gospodarki żądają przyznania im odpowiednich praw pracowniczych.
Zobacz także:
Jak donosi Mirror, setki tysięcy osób, które pracują na własnych rachunek w Wielkiej Brytanii w takich firmach jak Uber, Hermes czy Deliveroo żądają nadania im odpowiednich praw pracowniczych. Sprawa wyszła na jaw po opublikowaniu wyników badań Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD).
W Wielkiej Brytanii obecnie pracuje około 1,3 miliona osób dorywczo, w niepełnym wymiarze godzin i na własny rachunek. Wszystko po to, by móc w ten sposób zwiększyć swoje dochody. Ponad dwie trzecie osób z tej grupy stwierdziło, że chciałoby mieć odpowiednie prawa pracownicze, takie jak na przykład wynagrodzenie z tytułu chorobowego czy urlopu wypoczynkowego.
Peter Cheese, szef CIPD powiedział: „Wiele osób w tym sektorze już teraz może kwalifikować się do otrzymania podstawowych praw pracowniczych, jednak są oni zdezorientowani w kwestii statusu zatrudnienia”. Kwestia praw pracowników takich firm jak Uber czy Hermes była poruszana już wcześniej przez jednego z członków parlamentu i członka Partii Pracy Franka Pole’a.
Pole uważa, że wszystkie osoby pracujące na własny rachunek powinny mieć prawo do minimalnego wynagrodzenia oraz do godziwych warunków pracy. Chodzi między innymi o to, by zapewnić tych ludzi o tym, że nie stracą oni z dnia na dzień swojej pracy, ponieważ będzie im przysługiwał okres wypowiedzenia.
Prawa, które zostałyby zagwarantowane pracownikom samozatrudnionym, obejmowałyby: gwarancję dochodu nie niższego, niż określa krajowa płaca minimalna po uwzględnieniu już wszystkich dodatkowych kosztów (takich jak na przykład benzyna czy ubezpieczenie samochodu w przypadku pracowników firmy Uber) czy zakaz pracy przez więcej godzin niż jest to określone. Także firma musiałaby z czterotygodniowym wyprzedzeniem poinformować pracownika o tym, że zostaje zwolniony.
Kasia Okarmus / POLEMI.co.uk
Fot.: Milind Arvind Ketkar / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS