Trwa szczyt aktywności kleszczy. W ciągu roku są dwa takie okresy – maj-czerwiec i wrzesień-październik. Ale łagodne zimy spowodowały, że kleszczowy sezon zaczyna się już w marcu i trwa aż do listopada, z przerwą na gorące miesiące letnie. Wprawdzie lubią wilgotne lasy, zwłaszcza mieszane i liściaste, ale są praktycznie wszędzie, również w parkach i na miejskich trawnikach.
To niebezpieczne pasożyty, bo zakażone mogą przenosić groźne dla zdrowia, bakterie i wirusy. Wśród nich: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
– Na terenie powiatu świdnickiego w ostatnich latach znacznie wzrasta liczba zachorowań na boreliozę. W 2018 roku odnotowano 54 przypadki, a rok później w 2019 aż 91. W tym roku mamy już 4 przypadki – informuje Jan Nowicki, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdniku.
Warto obalić niektóre mity dotyczące tych pasożytów.
– Kolor ubrania wcale nie ma dla kleszczy żadnego znaczenia, ponieważ są ślepe. Identyfikują ofiarę zmysłem węchu. Kleszcze szczególnie przyciąga do nas zapach potu.
– W większości przypadków rumień nie pojawia się wcale, a borelioza rozwija się.
– Kleszcze nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 m metra, więc najczęściej można je spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści.
Uważajmy, ich aktywność jest większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych.
Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Świdniku radzi jak ograniczyć ryzyko kontaktu z kleszczem oraz jak postępować, gdy do ukąszenia już dojdzie.
Ryzyko można ograniczyć poprzez:
• noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
• stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna
Należy pamiętać, że zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:
• po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało. Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy. Następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci,
• po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. W tym celu należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
• nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
• miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
• gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet w przypadku, gdy kleszcz był zakażony to – w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS