A A+ A++

W Praszce podsumowano akcję „Rośnijmy razem”, której celem było promowanie działań z zakresu ochrony powietrza i przyrody. W akcję włączyły się wszystkie placówki edukacyjne z terenu gminy, które otrzymały darmowe sadzonki drzew. Dzieci i młodzież wspólnie zasadzili je na terenach przedszkoli i szkół. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny, którego motywem przewodnim było drzewo. W sumie jury oceniło ponad 300 prac wykonanych przez wychowanków z 16 przedszkoli i szkół.

Akcja „Rośnijmy razem” była prowadzona po raz pierwszy. Głównym inicjatorem i organizatorem wydarzenia była Gmina Praszka z burmistrzem Jarosławem Tkaczyńskim na czele. W jej wyniku posadzono już na terenie gminy kilkanaście drzew – to te, które dotarły do szkół i przedszkoli – ale ogólna liczba nasadzeń będzie znacznie większa. W Praszce powstaje bowiem nowy park.
To już pójdzie w setki sztuk – mówi burmistrz Tkaczyński. – Dokładnej liczby nie powiem, bo mamy kilka akcji. Będzie park rekreacyjny (przy ul. Kolorowej – dop. red.), tam również drzewa będą nasadzone, korzystamy z tego, że firmy czy instytucje lub osoby prywatne, które wycinają drzewa, sadzą nowe drzewa w miejscach, które im wskazujemy. To też jakaś wspólna akcja. Staramy się zazielenić nasz teren i to idzie naprawdę w setki sztuk.

Akcja miała na celu pokazać dzieciom, że drzewa nie rosną w pięć minut – dodaje Joanna Pinkosz z wydziału infrastruktury technicznej i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Praszce, który koordynuje wszystkie działania. – Chcieliśmy, by dzieci same przekonały się, że drzewa zasadzone dzisiaj za rok nie są wielkie, ale są odrobinę większe, i że będą rosły razem z nimi. To też budowanie świadomości, że drzewa są nam potrzebne, że bez nich nie jesteśmy w stanie funkcjonować. I chcemy zachęcić, by nie tylko wycinać drzewa, bo brakuje nam opału, ale przede wszystkim sadzić je i dbać o to, byśmy mieli czym oddychać.


 
Jednym z elementów programu był konkurs plastyczny współorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce. Tematem przewodnim było oczywiście drzewo. Do konkursu przystąpiło 16 placówek oświatowych z teremu gminy, a ogółem zgłoszono 317 prac.

Lista laureatów konkursu:
Przedszkola
I miejsce: Melania Grądys – NP Sióstr Felicjanek.
II miejsce: Anna Rzepka – PP 2 Praszka.
III miejsce: Dominika Korzeniowska – PP Kowale.
Wyróżnienia:
Wojtek Włodarczyk – PSPSK Wierzbie,
Sandra Ciężkowska – PP Kowale.
Szkoły, kl. 1-3
I miejsce: Franciszek Żywica – SP 2 Praszka.
II miejsce: Nadia Sobieralska – SP 2 Praszka.
III miejsce: Lena Owczarek – SP Przedmość.
Wyróżnienia:
Maja Laszczyk – SP 3 Praszka,
Kaja Krzyżanowska – SP 3 Praszka,
W Inga Zadworna – SP 3 Praszka.
Szkoły, kl. 4-6
I miejsce ex aequo:
Kacper Kuźbiński – SP 4 Praszka,
Natalia Rataj – ZPS Praszka.
II miejsce ex aequo:
Dominik Zawadzki – SP 3 Praszka,
Maria Szecówka – ZPS Praszka.
III miejsce ex aequo:
Daria Zaremba – SP 3 Praszka,
Kacper Cichosz – ZPS Praszka.
Wyróżnienie: Tymek Kaczor – SP 3 Praszka.
Szkoły, kl.7-8
I miejsce: Maja Przybylska – SP 3 Praszka.
II miejsce: Amelia Janik – SP 4 Praszka.
III miejsce: Oleh Lehoida – SP 3 Praszka.

W części artystycznej podsumowania konkursu wystąpiły dzieci z Publicznego Przedszkola w Ganie.

Działania podjęte w akcji wpisują się w funkcjonujący na terenie województwa opolskiego program LIFE pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLista zakażeń koronawirusem w powiatach Wielkopolski (2 listopada 2022)
Następny artykułUnia trzeszczy. Nielojalny Scholz i selektywna samodzielność