A A+ A++

Zanim przystąpisz do prania firanek i zasłon w domowych warunkach, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Podzieliliśmy je na kilka kategorii zgodnych z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności.

Dobierz detergent do rodzaju tkaniny, z której jest wykonana firanka czy zasłona. Najczęściej spotykane są te z bawełny i materiałów syntetycznych, które nie wymagają stosowania specjalnych środków piorących. Jeśli będzie inaczej, producent na pewno umieści stosowną informację na metce.

Jeśli pierzesz ciężkie zasłony, nigdy nie wypełniaj bębna pralki po brzegi. Pamiętaj o tym, że staną się cięższe, gdy nasiąkną wodą. Efekt? Po pierwsze, mogą się nie doprać, a po drugie – mocno obciążona pralka będzie skakać po posadzce podczas wirowania.

Wiele firanek ma elementy, których pranie może stwarzać trudności. Mowa tu w szczególności o koralikach, frędzlach czy metalowych przelotkach, które mogą się albo poplątać, albo obijać o ścianki bębna. Aby tego uniknąć, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Posłuży Ci do tego specjalny woreczek do prania delikatnych rzeczy albo… poszewka na poduszkę. Zamknij kłopotliwą firankę w środku, aby nie uszkodziła się podczas prania, jednak doprała tak skutecznie, jak gdyby znajdowała się w bębnie „luzem”.

Wybór temperatury prania to kolejne kryterium, które należy dobrać do konkretnej tkaniny. Jeśli jednak nie jest silnie zabrudzona i chcesz ją jedynie odświeżyć, pranie w 30-40°C będzie wystarczające w przypadku większości z nich. Warto ustawić delikatny program, który będzie bezpieczny dla każdego materiału. W cenie są też wszelkie technologie, które chronią włókna – takie jak np. system UltraCare w urządzeniach Electrolux, który wstępnie rozpuszcza detergent, żeby był ubrania wyglądały dłużej jak nowe.

Aby mieć pewność, że pralka poradzi sobie z usunięciem resztek detergentu, warto zdecydować się na dodatkowe płukanie. Co do wirowania, w przypadku cienkich firan możesz całkowicie z niego zrezygnować. Te grubsze odwiruj z kolei na niskich obrotach, aby zmniejszyć ryzyko wygniecenia materiału i ułatwić późniejsze prasowanie.

Ewentualne zagniecenia rozprostujesz również, kończąc cykl prania parą wodną, która doskonale radzi sobie z wygładzaniem włókien. Znajdziesz go chociażby w pralkach Electrolux z systemem SteamCare. Jego zastosowanie pozwala zmniejszyć konieczność prasowania nawet o 1/3.

Podczas prania firanek i zasłon możesz zrezygnować z jednej czynności, która jest konieczna w przypadku innych rzeczy wyciągniętych z bębna pralki – z suszenia. Jeśli nie wymagają prasowania, rozwieś je od razu po upraniu. Dzięki temu materiał będzie rozłożony, co wspomoże równomierne wysychanie, a drobne zagniecenia rozprostują się samoczynnie w pozycji pionowej.

Boisz się, że z nieodwirowanego materiału będzie kapać woda? Aby zabezpieczyć przed tym posadzkę, na czas suszenia możesz położyć na niej folię malarską albo ręczniki, które wchłoną wilgoć i zapobiegną zniszczeniu podłogi na skutek jej działania.

Prasowanie firanek i zasłon w tradycyjny sposób może być nieco czasochłonne. Aby ułatwić i przyspieszyć wykonanie tej czynności, możesz się zdecydować na prasowanie w pionie – przy użyciu żelazka dysponującego taką funkcją albo specjalnej parownicy do ubrań.

Plisowane zasłony wygniotły się podczas prania i zakładki straciły na wyrazistości? Jeśli wyprasujesz je w odpowiedni sposób, przywrócisz im pierwotną formę. Zacznij od ułożenia równych fałd i spięcia ich przy użyciu spinaczy biurowych w taki sposób, aby ich kształt utrzymywał się przy przesuwaniu żelazka. Stopę urządzenia kieruj od górnej taśmy aż po koniec. Postępuj tak z każdą plisą z osobna. Gdy wyprasujesz wszystkie, powieś firankę czy zasłonę na karniszu i dopiero wtedy ściągnij spinacze – plisy powinny układać się idealnie.

Bezpieczne pranie firanek i zasłon co prawda jest dość czasochłonne, ale jest to czynność, której nie wykonujesz co tydzień, lecz co najwyżej 2-3 razy w roku. Jeśli poświęcisz na to trochę więcej czasu niż zwykle, zyskasz pewność, że będą Ci służyć przez długi czas i nie stracą na estetyce po kilku praniach.

Materiał partnera: Electrolux

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAutomatyczne światła drogowe: jak działają i czy się sprawdzają?
Następny artykułAmerykanie inwestują w samoloty walki elektronicznej