Coraz częściej nowoczesna pralnia pojawia się w planach domów jednorodzinnych, ale wiele osób myśli o takim pomieszczeniu gospodarczym nawet w mieszkaniu w bloku. Umieszczenie pralni w domu daje możliwość swobodnej aranżacji łazienki. Bez pralki czy sterty brudnych ubrań w pomieszczeniu kąpielowym możesz umieścić większą wannę lub na przykład dwie umywalki. Zyskasz tu więcej miejsca do wykonywania codziennych czynności, a przy tym poprawisz estetykę wnętrza, z którego znikną kosze na brudną odzież, suszarki, środki czystości czy środki piorące. W jaki sposób urządzić pralnię w domu? Na co zwrócić uwagę, aby była praktyczna i komfortowa w użytkowaniu? Podpowiadamy!
Czy pralnia w domu to dobry pomysł?
Urządzenie pralni w domu jest idealnym sposobem na zachowanie porządku w innych domowych pomieszczeniach. W osobnej pralni będziesz schludnie przechowywać brudną bieliznę i ubrania. Zorganizowanie osobnego pomieszczenia na pralnie sprawia, że możesz przechowywać w niej nawet dużą ilość środków czystości, które będą zawsze pod ręką. Nawet mała pralnia to miejsce, w którym umieścisz suszarkę automatyczną lub zwykłą stojącą do suszenia ubrań. Nie musisz dzięki temu wieszać po całym domu prania. Piękna pralnia to miejsce idealne do prasowania i składania ubrań. Jak widzisz, warto przeznaczyć kilka metrów powierzchni w swoim domu, czy mieszkaniu na takie osobne pomieszczenie.
Zobacz również: Mało kto wie o tej “funkcji” pralki. Zastosuj, a efekt cię zaskoczy
Jaką wielkość powinna mieć pralnia?
Warto zastanowić się ile miejsca możesz przeznaczyć na pralnię. Na etapie planowania domu bez problemu można wygospodarować dla takiej pralni do 10 m2. Jeśli nie masz na tyle miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie też zagospodarowanie nieużywanej wnęki. Generalny remont nie zawsze jest potrzebny. Do odprowadzania brudnej wody z pralki i suszarki sprawdzi się specjalna pompa, która będzie tłoczyć ścieki. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzą się kompaktowe sprzęty np. o połowę mniej głęboka pralka czy suszarka. Uważa się natomiast, że w domu pralnia, aby była wygodna i funkcjonalna powinna mieć około 5–6 m2.
Pralnia jako osobne pomieszczenie gospodarcze Fot. Merkury Market
Gdzie umieścić pralnię w domu?
Jeśli przeznaczasz na pralnie osobny pokój, warto usytuować ją w pobliżu sypialni, łazienki, a nawet garderoby. Zwiększy to znacznie funkcjonalność. Pralka umieszczona blisko łazienki sprawi, że szybko zaniesiesz do niej brudne ubrania, a wyprane ubrania szybko włożysz do szafy. Nie będzie potrzeby chodzenia z praniem po całym domu. Bardzo ważne jest, by takie pomieszczenie było dobrze wentylowane. Najbardziej wygodne jest umieszczenie pralni na parterze domu, jednak takie rozwiązanie sprawdza się, gdy dysponujesz wystarczającą ilością miejsca. Często funkcjonalna pralnia w domu jednorodzinnym może być umieszczona na poddaszu lub w piwnicy. Pralnia może być też umieszczona we wnęce ściennej, a nawet pod schodami.
Co na podłogę i ścianę do pralni domowej?
Pralnia to miejsce, w którym pojawiają się zmiany temperatur i często zwiększa się wilgotność. Trzeba wziąć to pod uwagę, wybierając materiały na ściany i podłogę. Warto postawić na takie, które będą charakteryzować się odpornością na zabrudzenia, zarysowania oraz będą łatwe do czyszczenia. Bezpiecznym rozwiązaniem na pewno będą praktyczne płytki Merkury Market, które sprawdzą się też w łazience. Jaka podłoga w pralni sprawdzi się równie dobrze co twardy gres czy terakota? Wbrew pozorom może to być podłoga winylowa, która jest zdecydowanie bardziej miękka. Na ścianach dobrym wyborem będą glazura lub gres. Możesz zastosować też do wykończenia ścian wodoodporną farbę do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych lub tapetę z włókna szklanego.
Pralnia w domu jednorodzinnym Fot. Merkury Market
Jak praktycznie urządzić pralnię?
Korzystanie z pralni powinno być wygodne, więc niezwykle ważne jest przemyślenie jej aranżacji i wyposażenia. To pomieszczenie gospodarcze musi być funkcjonalne, ale nie możesz pominąć kwestii estetyki.
Pralka
Pralka to nieodzowny element pralni i podstawowe w niej urządzenie. Pozwala uprać brudne rzeczy szybko i skutecznie. Dziś nikt nie wyobraża sobie już chyba bez niej funkcjonowania. Pralkę dobierz wg własnych potrzeb i możliwości finansowych.
Zlew lub umywalka
Planując urządzanie pralni, pamiętaj, że funkcjonalnym elementem będzie tu zlew albo umywalka. Niektóre rzeczy wymagają przecież prania ręcznego czy namaczania. Umywalka będzie też przydatna do wyczyszczenia brudniejszych rzeczy np. butów, czego nie chcemy robić w łazience czy kuchni.
Meble w pralni
Dobrze zadbać w pralni o miejsce na przechowywanie. Możesz wybrać tu szafki zamykane albo otwarte. Sprawdza się też półki. Meble w pralni pozwolą zachować porządek i umożliwią przechowywanie środków czystości, preparatów do pielęgnacji pralki, proszku do prania.
Kosze na brudne ubrania
Dla zachowania porządku w pralni niezbędne są kosze na pranie. Pozwolą posegregować brudne pranie kolorami i przygotować bezpośrednio do prania.
Mała pralnia przy braku osobnego pomieszczenia Fot. Merkury Market
Akcesoria do suszenia
Pralnia to też miejsce do suszenia prania. Jeśli masz możliwość, pomyśl o zakupie suszarki elektrycznej. Taka suszarka automatyczna pozwala na szybsze suszenie prania. Warto pomyśleć też o zainstalowaniu suszarki pod sufitem.
Miejsce do prasowania w domowej pralni
Pralnia to nie tylko miejsce, w którym możliwe jest pranie i suszenie ubrań. Jest to też pomieszczenie, w którym możesz postawić deskę do prasowania. Wyprane ubrania możesz tu na bieżąco prasować.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS