A A+ A++

Polskie prawo pracy gwarantuje każdemu zatrudnionemu coroczny urlop wypoczynkowy. Jednak nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie przysługujące dni wolne. Co wtedy? Dla wielu osób może to oznaczać niemałą niespodziankę finansową – ekwiwalent za niewykorzystany urlop, który w niektórych przypadkach może wynieść nawet 7800 złotych!

Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce

Kiedy należy Ci się ekwiwalent?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w momencie zakończenia stosunku pracy. Niezależnie od tego, czy rozstajesz się z pracodawcą z własnej inicjatywy, czy z powodu wypowiedzenia, pracodawca ma obowiązek rozliczyć niewykorzystane dni urlopowe i wypłacić odpowiednią rekompensatę.

Jak obliczyć wysokość ekwiwalentu?

Wysokość ekwiwalentu jest ściśle związana z Twoim wynagrodzeniem oraz liczbą niewykorzystanych dni urlopowych. Im wyższe wynagrodzenie i więcej dni urlopu, tym większa kwota może znaleźć się na Twoim koncie. W praktyce oznacza to, że w przypadku pracowników na wyższych stanowiskach, z dłuższym stażem pracy, suma ta może sięgnąć nawet 7800 złotych!

Czy warto „oszczędzać” urlop na ekwiwalent?

Choć perspektywa dodatkowej wypłaty może wydawać się kusząca, eksperci zgodnie podkreślają, że regularne korzystanie z urlopu jest kluczowe dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Wypoczęty pracownik to bardziej efektywny pracownik, a prawdziwy odpoczynek nie ma ceny.

Co zrobić, aby otrzymać ekwiwalent?

Jeśli Twoja umowa o pracę dobiega końca, a masz jeszcze niewykorzystane dni urlopowe, upewnij się, że:

  1. Znasz liczbę pozostałych dni urlopowych – Sprawdź, ile dni urlopu Ci przysługuje.
  2. Poinformujesz pracodawcę o chęci otrzymania ekwiwalentu – Zgłoś pracodawcy swoje oczekiwania co do ekwiwalentu.
  3. Upewnisz się, że kwota zostanie uwzględniona w ostatnim rozliczeniu – Dopilnuj, aby ekwiwalent został wypłacony razem z ostatnim wynagrodzeniem.

Pamiętaj, że prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop jest Twoim ustawowym przywilejem. W razie wątpliwości, skonsultuj się z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy lub zgłoś sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop to świetny sposób na dodatkowy zastrzyk gotówki, ale pamiętaj, że nic nie zastąpi prawdziwego odpoczynku. Dbaj o swoje zdrowie i korzystaj z urlopu regularnie, aby zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁKA: Bezpłatna komunikacja autobusowa znów przedłużona
Następny artykułPóźno Cię ukochałem