A A+ A++

Prawa osób niepełnosprawnych związane z wykonywaniem pracy zawodowej są określone w dwóch aktach prawnym – w Kodeksie pracy oraz w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przepisy dotyczą osób posiadających orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności. Na jakie przywileje w pracy mogą liczyć?

Krótszy czas pracy

Zgodnie z art. 15 wspomnianej ustawy, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może być dłuższy niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Ten przepis dotyczy jednak osób posiadających orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności pracują krócej. W ich przypadku czas pracy nie może być dłuższy niż 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, przy czym stosowanie tych norm nie ma wpływu na wynagrodzenie. Należy również dodać, że osoby niepełnosprawne nie mogą być zatrudnione w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Nie dotyczy to jedynie osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz osób, które otrzymały zgodę lekarza na wykonywanie takiej pracy.

Czytaj więcej

Dodatkowa przerwa w pracy

Kolejnym przywilejem, z którego mogą korzystać osoby niepełnosprawne, jest dodatkowa przerwa w pracy. Zgodnie z art. 134 Kodeksu pracy każdy pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, ma prawo do minimum 15-minutowej przerwy. Jest ona wliczana do czasu pracy. Art. 17 ustawy o rehabilitacji zapewnia niepełnosprawnym pracownikom prawo do dodatkowych 15 minut przerwy, która może zostać wykorzystana na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Jest ona również wliczana do czasu pracy.

Usprawnienia w miejscu pracy

Obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego niepełnosprawnych pracowników jest wprowadzanie niezbędnych racjonalnych usprawnień, dostosowanych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Przykładowo, może to być likwidacja barier architektonicznych przed biurem, zatrudnienie tłumacza migowego, czy wyposażenie stanowiska pracy w sprzęt bi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprawdzono wiedzę Polaków o autach elektrycznych. Okazuje się, że wierzymy w mity
Następny artykułВзгляд польского бизнеса: что сдерживает инвесторов от участия в восстановлении Украины