A A+ A++

Zatrudniasz pracownika, który przebywa na kwarantannie lub jest w izolacji? W przypadku, kiedy państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał taką decyzję, to pracownik ma prawo do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem.

Świadczenia dla pracownika na kwarantannie

Jeżeli pracownik przebywa na kwarantannie i nie pracuje, to za ten czas przysługuje mu na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Jak uzyskać zasiłek na kwarantannie?

Pracownik na kwarantannie lub przebywający w izolacji jeżeli chce uzyskać świadczenie z tytułu choroby, powinien przekazać decyzję z sanepidu do pracodawcy lub do ZUS.

Pracownik lub zleceniobiorca przekazuje decyzję inspektora do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. 

Zobacz również:

Kiedy ZUS wypłaca zasiłek?

Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek przekazuje decyzję wydaną ubezpieczonemu do ZUS. Może to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W takim przypadku skan lub zdjęcie decyzji inspektora potwierdzonej za zgodność z oryginałem dołącza do zaświadczenia Z-3 / Z-3a.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące przekazują decyzję do ZUS. Decyzja może być przekazana elektronicznie – za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Można ją złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie decyzji.

Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji. Jeżeli inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności kwarantanny lub izolacji niepełnoletniego dziecka, jednemu z rodziców dziecka, który opiekuje się w tym czasie dzieckiem, przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie można mówić, że “żona utrzymuje męża”. Czas zmienić narrację
Następny artykułOkno w łazience – czy to ma sens?