– Na samym początku pandemii, kiedy było jeszcze mało zachorowań, pracowaliśmy zdalnie – opowiada jeden z pracowników WUP w Kielcach. Twierdzi, że system się sprawdził. Mimo to szybko zrezygnowano z pracy zdalnej, a urzędnicy wrócili do biura.
Część załogi dziwi się, dlaczego tak się stało. – Mamy dostęp do wewnętrznej sieci, dlatego mogliśmy wykonywać swoje obowiązki z domu. Byłoby to bezpieczne dla wszystkich – podkreśla nasz rozmówca.
Przypomina, że pracę zdalną wielokrotnie rekomendował premier Mateusz Morawiecki. – Dlatego nie wiemy, dlaczego naraża się nas na zachorowanie. W pokojach jest nas po kilka osób. Wystarczy, że jedna zachoruje – zwraca uwagę nasz rozmówca.
Zdalnie tylko część załogi
– Pracę zdalną wprowadziliśmy, ale tylko tam, gdzie się da – informuje Aleksandra Marcinkowska, dyrektorka WUP. Wyjaśnia, że na początku pandemii nie było takiej sytuacji, że wszyscy pracownicy wykonywali swoje obowiązki zdalnie. Bo podobnie jak teraz, również wtedy część pracowników mających małe dzieci przebywała na świadczeniach opiekuńczych.
ZOBACZ TAKŻE: Kiedy największe urzędy w Kielcach przejdą na pracę zdalną? Apelował o to premier
Dyrektorka przyznaje, że z liczącej 120 osób załogi możliwość pracy zdalnej ma obecnie jedynie kilkanaście osób. Dotyczy to głównie pracowników zajmujących się Europejskim Funduszem Społecznym, którzy mogą swoje zadania wykonywać w sieci.
Dokumentów nie można wziąć do domu
Zdaniem szefowej WUP sytuacja komplikuje się w przypadku pozostałych pracowników. Przede wszystkim chodzi o to, że do urzędu spływają dokumenty, które ktoś musi przyjmować, a potem się nimi zająć. – Poza tym dokumenty muszą być na miejscu. Nie mogę ich dać pracownikom do domów – mówi Aleksandra Marcinkowska.
Kolejna kwestia to brak wystarczającej liczby laptopów, na których urzędnicy mogliby pracować w domach. Dyrektorka WUP zapowiada, że urząd będzie sukcesywnie zastępował komputery stacjonarne laptopami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS