W tym roku zespół regionalny „Kasinianie-Zagórzanie” obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Członkowie zespołu wrzesień mogą zaliczyć do szczególnie aktywnych miesięcy.
11 września zespół regionalny „Kasinianie-Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej wystąpił na Małopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Grabnie w gminie Wojnicz z programem wokalno-tanecznym prezentującym zagórzański folklor. Spotkanie widzów i zespołów odbyło się w gościnnej i miłej atmosferze.
W okresie 24-26 września, członkowie zespołu, który obchodzi 50-letni jubileusz swojego istnienia, przebywali na wyjeździe integracyjno-szkoleniowym w Średniej Wsi w Bieszczadach. W pięknych okolicznościach przyrody odbyły się warsztaty wokalno – taneczne i przygotowania do opracowania nowego programu zespołu. Pobyt był też okazją do zwiedzenia Soliny i tamtejszej zapory wodnej, odbycia przejażdżki wąskotorową koleją bieszczadzką oraz obejrzenia przepięknej panoramy krajobrazowej w Polańczyku-Zdroju. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu Urzędu Gminy Mszana Dolna, w ramach zadania „ Pół wieku pielęgnowania tradycji regionu zagórzańskiego – 50-lecie zespołu „Kasinianie –Zagórzanie”.
Z kolei w dniu 27 września członkowie zespołu wzięli udział w nagraniu odcinka z cyklu “Górale Polscy – historia strojów regionalnych”, w ramach projektu realizowanego przez Związek Podhalan w Polsce. Nagranie odbyło się w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju. O charakterystycznych cechach stroju zagórzańskiego opowiadała etnolog dr Dorota Majerczyk.
W programie udział wziął także Rafał Nowak – krawiec strojów ludowych z Kasiny Wielkiej. Całość prowadzili Julian Kowalczyk i Anna Trebunia-Wyrostek, czyli prezes i wiceprezes Związku Podhalan w Polsce.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS