A A+ A++

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Limanowej wszczął trzy postępowania w sprawie inwestycji na działce zlokalizowanej w otulinie rezerwatu przyrody na Polanie Stumorgowej na Mogielicy.

Pierwsze postępowanie zostało wszczęte przez PINB w Limanowej już w dniu 4 sierpnia. W jego ramach podjęto decyzję o wstrzymaniu robót w związku z realizowaniem prac niezgodnie ze zgłoszeniem.

Następnie w dniu 23 sierpnia w wyniku kolejnej kontroli przy budynku realizowanym na podstawie drugiego zgłoszenia także stwierdzono, że inwestor wykonał roboty niezgodnie ze zgłoszeniem.

– W obu przypadkach inwestor miał możliwość legalizacji wykonanych robót – mówił Adam Wiśniewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Zgodnie z przepisami inwestor ma na to 30 dni. W pierwszym przypadku przedsiębiorca ze Słopnic złożył zażalenie, w związku z czym postępowanie toczy się teraz w drugiej instancji – przed Małopolskim Wojewódzkim Inspektoratem Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Przy drugim postępowaniu inwestor nie odebrał nawet korespondencji, czym w zasadzie uniemożliwił sobie wniesienie zażalenia na decyzję PINB.

Limanowski inspektorat wszczął również trzecie postępowanie – dotyczy ono istniejącej już drewnianej wiaty. W tej sprawie gromadzony jest obecnie materiał dowodowy.

Kontekst sprawy:

Inwestor ze Słopnic kupił działkę w otulinie rezerwatu na Mogielicy w roku 2014. Kolejno w 2015 i 2016 roku zgłosił budowę w sumie czterech budynków na Polanie Stumorgowej na Mogielicy. W dokumentach wszystkie obiekty figurują jako budynki gospodarcze do przechowywania paszy i zwierząt, mimo iż posiadają na przykład jaskółki dachowe, przeszklone drzwi tarasowe i po kilka okien. Zgodnie z dokumentacją, posiadają betonowe fundamenty i dwuspadowe dachy kryte blachodachówką.

Starostwo na podstawie zgłoszeń z 2015 roku zaakceptowało budowę dwóch budynków, w tym jednego, który wygląda na obiekt z dwiema kondygnacjami. W roku 2016 w przypadku dwóch kolejnych obiektów planowanych przez inwestora urzędnicy wnieśli sprzeciw. Dopiero wówczas wskazano, że przedsiębiorca ze Słopnic (jak ustaliliśmy, działający aktualnie w branży usługowej, budowlanej i prowadzący agroturystykę) w czasie trwających w urzędzie postępowań w rzeczywistości nie prowadził żadnej gospodarki rolnej.

Z naszych ustaleń wynika ponadto, iż możliwość zabudowy działki na Polanie Stumorgowej dały rozbieżności w miejscowym planie zagospodarowania, które zostały zinterpretowane przez urzędnika z gminy, a następnie zaakceptowane przez starostwo – choć ani jeden, ani drugi urząd prawdopodobnie nie miał ku temu podstaw. W najbliższym czasie będziemy kontynuować wątek procedur przyjęcia zgłoszeń i interpretacji MPZP.

O sprawie pisaliśmy w artykułach:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZatrzymane w kadrze CCCLXII – Tragedia w Roskilde
Następny artykułUM Lublin: Głos sprzed lat. Misterium Dzwonu AD 2022