W lipcu 2020 roku pojawiła się informacja o planowanym utworzeniu kopalni odkrywkowej w sołectwie Ruda Kościelna, inwestycja miałaby być prowadzona w pobliżu rezerwatu Krzemionki Opatowskie. Temu przedsięwzięciu stanowczo sprzeciwiła się dyrekcja Muzeum Historyczno-Archeologicznego, która jest opiekunem merytorycznym Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Specjaliści z wielu dziedzin rozpoczęli przygotowywanie opinii o oddziaływaniu na środowisko eksploatacji wapienia w tym rejonie. Stowarzyszenie MOST współpracujące Muzeum, rozpoczęło tworzenie analizy hydrologicznej terenu sołectwa Ruda Kościelna.
Prace nad utworzeniem parku kulturowego, z tygodnia na tydzień „idą do przodu”.
Z samym początkiem lutego pani Burmistrz Ćmielowa, Joanna Suska przysłała do nas pismo informujące, że w związku z otrzymaniem rekomendacji od Rady Miasta i Gminy Ćmielów, podpisuje porozumienie o utworzeniu parku.
-przekazał dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Dalsze działania zmierzające do oficjalnego utworzenia parku kulturowego mają ruszyć na przełomie marca i kwietnia. O postępach będziemy informowali.
Przyrodnicy ze Stowarzyszenia MOST zainteresowali się także dobrami naturalnymi, którymi opiekuje się muzeum, konkretnie rezerwatem Przyrody Krzemionki Opatowskie. Pierwszym działaniem jakie było podjęte przez przyrodników i archeologów było przeprowadzenie inwentaryzacje zimujących w kopalniach nietoperzy. Stowarzyszenie MOST deklaruje dalszą współpracę z Muzeum, aby jak najlepiej poznać rezerwat i go chronić.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS