A A+ A++

Chodzi o Drogę Forteczną, od strony ul. Kanoniczej, prowadzącą do wawelskiej zbrojowni. Prace mają potrwać do połowy 2025 roku. Trasa będzie dostępna dla turystów, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami.

Prace, oprócz rewitalizacji Drogi Fortecznej, obejmują też remont mostu i konserwację bramy. Wcześniej jednak trzeba było przeprowadzić dokładne badania archeologiczne. O tym, co udało się ustalić podczas prowadzonych prac wykopowych mówi dr Paweł Kajfasz, pracownik działu archeologii Zamku Królewskiego na Wawelu.

– Nasze wykopy miały na celu weryfikację wcześniejszych badań z lat 60., w wyniku których stwierdzono możliwą obecność wału wczesnośredniowiecznego. Późniejsze badania, które zostały przeprowadzone po drugiej stronie muru w latach 80. zakładały, że najprawdopodobniej wszystkie relikty potencjalne wału zostały zniszczone przez budowę muru austriackiego. Nasze zadanie polegało na tym, żeby doprowadzić wykop badawczy sąsiadujący z wcześniejszym wykopem zgodnie ze sztuką archeologiczną i osiągnąć strop skały wawelskiej. Obaliliśmy tezę z lat 60., natomiast potwierdziliśmy wstępną tezę z lat 80. – mówi z dumą dr Kajfasz.

Co więcej, podczas robót wykopaliskowych odkryto pozostałości fragmentów ceramicznych naczyń. Była to ceramika z różnych okresów. – To był cały przekrój ceramiki od wczesnośredniowiecznych fragmentów, aż po nowożytne. Jest to zupełnie bardzo rozdrobniony materiał. Z takich ciekawszych zabytków udało nam się odnaleźć fragment ostrogi wczesnośredniowiecznej oraz fragment glinianej figurki. Najprawdopodobniej zabawki w postaci gwizdka, być może z XV-XVII wieku – dodaje archeolog.

To nie koniec historycznych niespodzianek. Podczas prac przygotowawczych odkryto pozostałości bruku. – Pochodzi on z czasów budowy rampy austriackiej prowadzącej do fortyfikacji wawelskich. Być może zostanie wykorzystany w trakcie realizacji projektu remontu tej rampy i zostanie on pokazany publiczności – zaznacza dr Paweł Kajfasz.

Koszt zadania wstępnie został oszacowany na 4,5 mln złotych. Część środków pochodzi z MKiDN oraz SKOZK.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKorepetycje przed maturą 2024: Ile kosztuje matematyka?
Następny artykułWyjątkowe wydarzenie sportowe już wkrótce! Zbliża się trzecia edycja Wbiegnij na Varso Tower