A A+ A++

Magdalena Palmowska, wernisaż jaworznickiej wystawy, 16 lutego 2023 r. (fot. Paulina Śląska, ATElier Kultury)

Ela Bigas: Czy grafika, zdaniem artystki, ma przewagę nad innymi technikami, czy może raczej nie idzie o ową przewagę a o jej inność?
Magdalena Palmowska: Nie wydaje mi się, żeby była to przewaga. Techniki są moim zdaniem równorzędnie, uzupełniają się, są inne. Jeżeli chodzi o to, co odróżnia grafikę od innych technik to wydaje mi się, że to czystość przekazu, możliwość powielania, to definiuję grafikę, to są te walory dominujące.

Wernisaż jaworznickiej wystawy, 16 lutego 2023 r. (fot. Paulina Śląska, ATElier Kultury)

Praca dyplomowa pani Magdaleny została w 2020 r. nagrodzona złotym medalem w konkursie najlepszych dyplomów „Prime Time 2020”. Jak to była praca i co się z nią teraz dzieje?
Cykl prac stanowiących moją pracę dyplomową nosił tytuł „Ciało jako zbiór elementów”, dokładnie jak ta wystawa. Te prace są kontynuacją tego cyklu, który zapoczątkowałam tworząc moje prace dyplomowe. W tym momencie część z nich jest wystawiana w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, część z nich znajduje się w zbiorach prywatnych.

Wernisaż jaworznickiej wystawy, 16 lutego 2023 r. (fot. Paulina Śląska, ATElier Kultury)

Prezentowane prace wywołały u mnie lekkie zdziwienie. Jakie emocje zamierzała Pani wywołać u odbiorcy?
Najważniejsze jest to, żeby praca wzbudziła jakiekolwiek emocje, to jest ważne, a to jakie to są emocje, to osobista rzecz każdego człowieka. Staram się za pomocą tych prac zmienić postrzeganie ciała ludzkiego. W pewnym sensie, może to źle zabrzmi, sprowadzić to ciało do obiektu fizycznego, aby łatwiej było zrozumieć te cechy, które my wszyscy posiadamy, że one nie powinny nas dzielić, ale urozmaicać.

Wernisaż jaworznickiej wystawy, 16 lutego 2023 r. (fot. Paulina Śląska, ATElier Kultury)

Nad czym teraz Pani pracuje?
W tym momencie w dalszym ciągu skupiam się nad eksploracją ciała ludzkiego i aspektami, które zostały poruszone w tym cyklu, który jest prezentowany obecnie. Staram się wyjść bardziej z pracą technicznie w przestrzeń, czyli zadziałać zmianą techniczną, natomiast merytorycznie skupić się wciąż na tym samym temacie.

Wernisaż jaworznickiej wystawy, 16 lutego 2023 r. (fot. Paulina Śląska, ATElier Kultury)

Motto wystawy brzmi: „Nic tak nie wpływa na ducha jak ciało”. Trudno się nie zgodzić, np. taki prozaiczny ból głowy, zdaje się, że dusza zadowolona nie jest. W każdym bądź razie zapraszamy na wystawę, zaskoczenie murowane.

Ela Bigas

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrace konserwatorskie w Walerii
Następny artykuł„Bezpośrednio od rolnika”. Niebawem kolejny „Podkarpacki Bazarek”