A A+ A++

W dniu 6 marca 2020 roku zakończono odbiór 4 Etapu prac geodezyjnych (będącego jednocześnie odbiorem całości prac) dla zadania, którego przedmiotem było wykonanie prac geodezyjnych – etap II, część 49 – powiat krasnostawski, gmina Fajsławice, dla celów projektu „e-Geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego”. W ramach realizacji prac geodezyjnych, które dotyczyły wybranych obrębów geodezyjnych w gminie Fajsławice dokonano odbioru prac polegających na wyłożeniu projektu operatu opisowo – kartograficznego, rozpatrzeniu uwag i zastrzeżeń, aktualizacji baz danych BDOT500 oraz inicjalnych baz GESUT, wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego Zamawiającego utworzonych przez Wykonawcę zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków.

Zakończenie odbioru prac dla jednej z gmin powiatu krasnostawskiego jest ukoronowaniem wspólnych wysiłków podjętych zarówno przez Wykonawcę prac oraz organ służby geodezyjnej i kartograficznej, w ramach tak ważnego dla regionu lubelskiego projektu.

Wartość wykonanych prac w części dotyczącej gminy Fajsławice zgodnie z zawartą umową wyniosła 872 000 zł brutto. Nie jest to jednak koniec prac. Realizacja projektu została podzielona na etapy. W ramach realizacji projektu zawartych jest łącznie siedem umów. Prace związane z modernizacją ewidencji gruntów i budynków dla obrębów ewidencyjnych w gminie Fajsławice, tj. Boniewo, Fajsławice, Siedliska I, Zosin Dziecinin dobiegły końca. Projekt jednak obejmuje jeszcze przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów i budynków dla wybranych miejscowości z sześciu innych  gmin powiatu krasnostawskiego, tj.:

gmina Gorzków, obręby: Baranica, Bobrowe, Bogusław, Felicjan, Gorzków Osada, Gorzków Wieś, Olesin, Wielobycz;

gmina Krasnystaw, obręby Białka, Czarnoziem, Krupiec, Latyczów, Rońsko, Siennica Nadolna, Stężyca Łęczyńska, Wincentów, Zażółkiew;

gmina Kraśniczyn, obręby: Chełmiec, czajki, Kraśniczyn, Łukaszówka, Surhów, Wojciechów Kolonia, Żułów;

gmina Łopiennik Górny, obręby: Łopiennik Dolny, Łopiennik Dolny Kolonia, Łopiennik Górny, Łopiennik Nadrzeczny, Łopiennik Podleśny, Olszanka;

gmina Siennica Różana, obręby Baraki, Siennica Królewska Duża, Siennica królewska Mała, Siennica Różana, Stójło, Wola Siennicka;

gmina Żółkiewka, obręby: Borów Kolonia, Makowska, Średnia Wieś, Wólka Żółkiewska, Zaburze, Żółkiew Kolonia, Żółkiew Wieś, Żółkiewka, Wola Żółkiewska.

Dla pozostałych obrębów (nie objętych modernizacją) przeprowadzane są prace mające na celu dostosowanie istniejących baz danych ewidencji gruntów i budynków do zgodności z obowiązującym modelem pojęciowym danych EGiB. Zakończenie prac przewidziane jest do dnia 30 września 2020 roku.

Przedsięwzięcie zakłada również „ucyfrowienie” powiatowych zasobów geodezyjnych. Cyfryzacja zasobów geodezyjnych jest bardzo ważna, ponieważ korzystają z nich wszyscy właściciele nieruchomości, w tym inwestorzy. Część zbiorów jest już opracowana w wersji numerycznej, ale reszta ma formę analogową, co nie pozwala na ich szybkie wykorzystanie i udostępnianie. Dlatego celem podjętego przedsięwzięcia jest ujednolicenie tego systemu, opracowanie numerycznej bazy danych, włącznie z mapami, by w ten sposób zdecydowanie ułatwić do nich dostęp. Obecnie osoby, które występują o wydanie dokumentów z rejestru gruntów i budynków otrzymują je przeważnie w wersji papierowej z niezbędnymi opisami. Dzięki planowanemu uruchomieniu e-usług droga i formalności związane z obsługą z zakresu geodezji i kartografii świadczonych przez Powiaty zdecydowanie się skróci, część spraw będzie można załatwić nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Warto przypomnieć, że geodezyjne bazy danych są podstawą działania wszelkich systemów informacji przestrzennej, które z kolei są jednym z najważniejszych narzędzi, dla sprawnego działania i rozwoju gospodarki w nowoczesnych społeczeństwach.

Zadanie realizowane jest całym województwie lubelskim w ramach partnerskiego projektu „e-Geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego”. Beneficjentem projektu jest Powiat Lubelski. Całkowita kwota projektu wynosi 187,5 mln złotych, z czego 85 % to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, zaś pozostałe 15 % stanowią środki budżetu Państwa oraz wkład własny.

Tytuł projektu: „e-Geodezja – cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego”

Nazwa Beneficjenta: Powiat Lubelski

Numer i nazwa działania: Działanie 2.1 Cyfrowe Lubelskie

Całkowita wartość projektu: 187 500 000,00 zł

Całkowite wydatki kwalifikowane 187 500 000,00 zł

Dofinansowanie projektu z UE: 159 375 000,00 zł

Dotacja celowa z budżetu Państwa: 15 450 000,00 zł

Wkład własny partnerów: 12675 000,00 zł

Umowa o dofinansowanie: RPLU.02.01.00-06-0039/16-00 z dnia 18 lipca 2017 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKwalifikacja wojskowa zakończona
Następny artykułPaństwo 2.0. Statystyka nie potrzebuje papieru