Szefowa resortu na antenie TVP 1 odniosła się do informacji podanych przez “Rzeczpospolitą”, o tym, że rząd chce upowszechnić zatrudnienie na odległość w małych miejscowościach zagrożonych marginalizacją.
Przede wszystkim dążymy do tego, aby praca zdalna na stałe została wpisana do Kodeksu pracy. Dzisiaj rozwiązania o pracy zdalnej obowiązują na mocy przepisów covidowych. Dzięki temu, że pracę zdalną wprowadziliśmy w czasie pandemii, tak naprawdę państwo i gospodarka mogły funkcjonować. To się sprawdziło – podkreśliła minister Maląg.
Dodała, że zmiany do Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej zostały wypracowane dzięki prowadzonemu dialogowi ze stroną społeczną i pracodawcami.
Dziś zmiany o pracy zdalnej są już w Sejmie, pracuje w tym temacie podkomisja. Te prace jeszcze potrwają, bo jednak są to zmiany do Kodeksu pracy, a więc znowu strona społeczna, strona pracodawców i opinie parlamentarzystów – wyjaśniła.
Zdaniem minister Maląg wprowadzenie takich zmian do Kodeksu pracy to “spore możliwości w polityce prorodzinnej”.
Realizując politykę prorodzinną, która ma być kompleksowa i systemowa, młodzi ludzie bardzo dużą uwagę zwracają na to, że potrzebne są elastyczne formy czasu pracy, czyli zmiana w tym zakresie, a praca zdalna to takie rozwiązanie – oceniła.
Skomentowała też projekt Lewicy zakładający mniejszą liczbę godzin do przepracowania w tygodniu.
W tym momencie nie procedujemy i nie zakładamy takiego rozwiązania, bo wymaga ono pogłębionych analiz. Dzisiaj jest sytuacja na rynku pracy taka, że chcemy uleastyczniać formy zatrudnienia, które dają już teraz pracodawcy możliwość ruchomego czasu pracy – podsumowała minister Maląg.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS