Praca zdalna cieszy się coraz większym uznaniem i powodzeniem. Mimo to nadal nie brakuje osób, dla których taki system daleki od jest od wizji konkretnego zatrudnienia i kojarzy się raczej z pracą dorywczą, dobrą dla studenta, a dla osoby mającej rodzinę na utrzymaniu – jedynie jako dodatkowe źródło dochodu wzmacniające domowy budżet. Warto poznać kilka faktów związanych z pracą zdalną i przekonać się, jak wygląda ona w rzeczywistości.
Ogłoszenie, które nie powinno przerażać
Ile racy przeglądając oferty pracy dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl pomijałeś ogłoszenie, które wspominały o możliwości zdalnego wykonywania obowiązków służbowych? Zapewne postąpiłbyś inaczej wiedząc dokładnie na czym taka praca polega. Obco brzmiące określenie wywołuje lęk, a oznacza jedynie tyle, że powierzone przez pracodawcę zadania możesz realizować nie tylko w firmie, ale też nie wychodząc z domu lub z dowolnie wybranego przez Ciebie miejsca.
Takie rozwiązania często są możliwe głównie w pracy biurowej. Z możliwości pracy zdalnej często korzystają np. księgowi, graficy komputerowi, copywriterzy i pracownicy call center. W wielu przypadkach nie trzeba nawet martwić się o dostęp do urządzeń potrzebnych do pracy – pracodawcy dają je pracownikom w ramach wyposażenia.
Duża elastyczność i swoboda
Z możliwości pracy w domu warto skorzystać, gdy obowiązki służbowe chce się pogodzić np. z opieką nad dziećmi. Pracując zdalnie sam ustalasz, jaką część dnia poświęcisz na wykonanie zadania powierzonego przez pracodawcę. Mogą to być np. godziny, które Twoje pociechy spędzają w szkole, przedszkolu lub na drzemce.
Pełna swoboda w układaniu pełnego planu dnia, łącznie z godzinami pracy, sprzyja też miłośnikom dalszych lub bliższych podróży. Wystarczy zabrać ze sobą laptop z dostępem do Internetu, by ze swoich obowiązków zawodowych wywiązać się z dowolnego miejsca.
Praca zdalna ma swoje wady
Rozważając możliwość podjęcia pracy zdalnej, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko płynące z niej korzyści, ale też wady takiego rozwiązania. Związane są one głównie z indywidualnymi kompetencjami i preferencjami. Praca w domu i samodzielne ustalanie planu zajęć wymaga umiejętności organizacyjnych. Potrzebna jest też samodyscyplina w przestrzeganiu rozkładu dnia i motywacja, by zabrać się za obowiązki służbowe, gdy otoczenie kusi bardziej atrakcyjnym zajęciem. Pamiętaj, że ze swojej pracy musisz rozliczyć się w wyznaczonym terminie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS