A A+ A++

Komenda Miejska Policji w Płocku zachęca do założenia munduru i służby społeczeństwu.

Zawód policjanta jest służbą i wymaga od kandydatów określonych predyspozycji, a także chęci robienia w życiu czegoś pożytecznego oraz pracowania na rzecz społeczeństwa. Należy brać pod uwagę, że ta droga zawodowa może rzutować na całe życie, a wyzwania, które trzeba będzie podejmować, nie będą łatwe.

Podejmując służbę w Policji, trzeba być odważnym, silnym psychicznie i odpornym na stres. Jednocześnie jest to zawód dający wiele satysfakcji, a wdzięczność osób, którym udzieliło się pomocy, bywa bezcenna. W 2023 roku planowany jest szereg terminów przyjmowania do służby:

  • 5 maja
  • 3 lipca
  • 23 sierpnia
  • 27 października
  • 28 grudnia

Przyjęcia funkcjonariuszy odbędą się między innymi w:

  • Oddziale Prewencji Policji w Płocku
  • Komendzie Miejskiej Policji w Płocku
  • Komendach Powiatowych Policji w: Ciechanowie, Gostyninie, Płońsku, Sierpcu

Wybierając swoją przyszłość, warto wiedzieć, że Policja oferuje szeroki wachlarz możliwości rozwoju, a także uzupełniania swojego wykształcenia na poziomie studiów różnego stopnia i w ramach szkoleń specjalistycznych. Mówiąc o predyspozycjach, oprócz tych podstawowych, wymienionych wcześniej, odpowiednio wykorzystane będą te bardzo indywidualne. Konkretną ścieżkę kariery można bowiem wybrać w różnych dziedzinach.

Policja to ludzie, funkcjonariusze i pracownicy cywilni, których zakres obowiązków jest bardzo szeroki. Komenda Miejska Policji w Płocku przygotowała zarys pionów prewencji, kryminalnego, śledczego i logistyki.

Pion prewencji

Pion prewencji to policjanci najczęściej widziani w naszym społeczeństwie; umundurowani, w patrolach, dbających o bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, interweniujący wówczas, gdy komuś dzieje się krzywda, ale także zabezpieczający imprezy sportowe/masowe lub zajmujący się konwojowaniem osób zatrzymanych. To także „policjanci pierwszego kontaktu”, czyli dzielnicowi. Ich rola w lokalnych społecznościach ciągle wzrasta i stanowisko to w budowaniu zaufania społecznego i poczucia bezpieczeństwa poszczególnych mieszkańców jest niezwykle istotne.

W tym pionie odnajdą się także osoby mające dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą, ponieważ każda komenda w swojej strukturze ma specjalistyczne zespoły policjantów pracujących z tą grupą wiekową. Prewencja to oczywiście „drogówka”, czyli ci wyłapujący piratów drogowych i pijanych kierowców, ale także funkcjonariusze stykający się z ludzkimi dramatami wynikającymi z wypadków. Jedyną w swoim rodzaju grupę stanowią funkcjonariusze sekcji AT, potocznie nazywani policyjnymi antyterrorystami. Ponieważ biorą udział w akcjach o najwyższym stopniu ryzyka, to wymaga się od nich ponadprzeciętnych predyspozycji psychofizycznych.

Pion kryminalny i śledczy

Pion kryminalny i śledczy to wydziały, od których oczekuje się skutecznego, szybkiego zatrzymania przestępców oraz zbierania informacji operacyjnych i wykonywania czynności stanowiących później materiał dowodowy kierowany do sądów. Kodeks karny opisuje bardzo szerokie spektrum różnego rodzaju zachowań uznawanych w naszym społeczeństwie za przestępstwo.

Podłożem większości tych zdarzeń są pieniądze, ale również zawiść i zaburzenia emocjonalne. Mogą to być napady, rozboje, porwania dla okupu (opisywane w kodeksie jako wymuszenia rozbójnicze), kradzieże i kradzieże z włamaniem, zabójstwa, gwałty i inne. Są też przestępstwa niedotykające ofiary tak bezpośrednio, jak wymienione wcześniej, ale równie groźne i zagrożone karą wieloletniego więzienia. Są to między innymi:

  • przekupstwo i wszelkie odcienie korupcji,
  • udział w zorganizowanej grupie przestępczej,
  • nielegalne posiadanie broni,
  • kradzież wartości intelektualnych (czyli wszelkie rodzaje piractwa muzycznego, filmowego komputerowego).

Wszystkie przestępstwa są zagrożone karą, toteż ich sprawcy robią wszystko, aby nie dać się złapać. Maskują się przed napadem, zacierają ślady, wprowadzają w błąd, ukrywają się, uciekają za granicę lub próbują mataczyć i cała policyjna sztuka w tym, aby ich złapać, udowodnić przestępstwo i odzyskać to, co ukradli.

Na sukces składa się żmudna praca policjantów z wielu wydziałów: kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego, do walki z przestępczością gospodarczą i do walki z korupcją, zwalczający zjawiska związane z narkomanią, czy cyberprzestępczością.

Niebagatelną rolę odgrywają funkcjonariusze z laboratorium kryminalistycznego lub wywiadu kryminalnego. W każdym z tych wydziałów można znaleźć ciekawą i nieszablonową pracę, w zależności od swoich predyspozycji i zainteresowań.

Pracownicy cywilni Policji

Policja to instytucja, w której nie tylko pracują osoby, które noszą mundur. To także miejsce, gdzie zatrudnienie znajdą pracownicy cywilni. W jednostkach w całej Polsce czekają wolne miejsca na referentów i specjalistów w różnych dziedzinach. Ważne i odpowiedzialne zadania w pionach na przykład logistycznych czekają na wykształcone, sumienne i solidne osoby.

Pion logistyczny

Policja jako instytucja nie mogłaby funkcjonować bez wsparcia pionu logistycznego, wspierającego pracę funkcjonariuszy na każdym etapie. To wydziały odpowiedzialne za transport, gospodarkę materiałową i finanse, ale także specjaliści z zakresu łączności i informatyki lub zamówień publicznych.

Każdy, kto rozważa służbę w Policji, może znaleźć odpowiedzi na swoje pytania na stronach internetowych lub w bezpośrednim kontakcie z pracownikami wydziałów kadr najbliższej dla siebie komendy. Informacje dotyczące procedury kwalifikacyjnej dostępne są na stronie internetowej Komendy Głównej Policji oraz na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł3772 zakażenia koronawirusem, zmarło 16 osób z COVID-19
Następny artykułKaja Opoczno Mistrzynie woj. Łódzkiego LZS w halowej piłce nożnej seniorek