A A+ A++

Praca na emeryturze dawniej była nie do pomyślenia. Dziś już coraz więcej osób z prawami emerytalnymi decyduje się nie kończyć aktywności zawodowej. Ta liczba rośnie z roku na rok. Sześć lat temu w całym kraju pracujących emerytów było 747 tysięcy, a pod koniec 2023 roku ta liczba wzrosła do 854 tysięcy. A to wzrost w ciągu 5 lat aż o 14 procent.

Praca na emeryturze

Dane przedstawił Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z tych informacji wynika, że najwięcej emerytów pracuje w opiece zdrowotnej i w pomocy społecznej. Największą grupą są osoby zatrudnione na umowę o pracę (39,1 procent), dalej są prowadzący pozarolniczą działalność (29,3 procent) oraz pracujący na umowę zlecenie (25,7 procent).

W województwie łódzkim w 2018 roku na tysiąc seniorów z prawem do emerytury 128 kontynuowało zatrudnienie. W minionym roku te dane już były wyższe.

To blisko wyników krajowych, gdzie na tysiąc emerytów pracę kontynuowało wówczas 131 osób. Jednak już w 2023 roku liczba aktywnych zawodowo emerytów wzrosła i wynosi odpowiednio: 131 osób na każdy tysiąc emerytów w Łódzkiem i 136 zatrudnionych w całym kraju – przekazała Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. podlaskiego, która przekazała dane.

Wśród pracujących emerytów na koniec 2023 roku przeważały kobiety – było ich 57,8 procent. Ponad 96 procent zatrudnionych seniorów to osoby w wieku 60-65 lat i więcej. Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 67 lat i 3 miesiące. W przypadku mężczyzn było to 68 lat i 9 miesięcy, a kobiet – 66 lat i miesiąc.


Czytaj też: Zmiany od 1 lipca 2024 roku. Wyższa pensja, wyższe opłaty


Seniorzy oprócz pracy w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (15,6 procent) bardzo często podejmują też pracę w branżach związanych z handlem hurtowym i detalicznym, a także z naprawą pojazdów samochodowych i motocykli – 13,6 procent.

Praca na emeryturze najbardziej popularna jest w województwach: mazowieckim (16,3 proc.), wielkopolskim (15,2 proc.), śląskim i dolnośląskim (po 14,8 proc.), a najmniej w podkarpackim (8,9 proc.).


Czytaj też: Mikrogranty dla seniorów. 5 tysięcy złotych na projekt


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowoczesne technologie w urządzeniach chłodniczych: przegląd innowacji
Następny artykułTrump wzywa Zełenskiego do zakończenia wojny z Rosją. “Pokonała Napoleona i Hitlera”