A A+ A++

Nadmierne spożycie cukru to, niestety, problem nie tylko dorosłych; polskie dzieci jedzą najwięcej cukru w Europie. Te poniżej 10. roku życia aż 95 g dziennie, czyli 19 łyżeczek! – alarmują lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Jak podkreślają w innych krajach wprowadzenie opłaty cukrowej wpłynęło na spadek spożycia cukru. Czy w Polsce również przyniesie efekty?

Walkę z nadwagą, otyłością i chorobami wywołanymi nadmiernym spożyciem cukru ma na celu tzw. „ustawa cukrowa”, którą przyjął Sejm RP. W środę ustawą zajmie się senacka komisja zdrowia. Zakłada ona nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem cukrów, substancji słodzących, kofeiny, tauryny, a także na napoje alkoholowe w tzw. „małpkach”, czyli buteleczkach do 300 ml.  

Jak przypomina PPOZ, dodatkowa opłata od napojów słodzonych ma wynosić przynajmniej 50 groszy za każdy litr. Jeśli w napoju będzie więcej niż 5 g cukrów na 100 ml produktu, opłata będzie jeszcze wyższa. Kolejne 10 groszy opłaty na litr ma być nałożone na napoje z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Opłata za coraz popularniejsze w Polsce „małpki”, czyli napoje alkoholowe w butelkach o pojemności do 300 ml, ma z kolei wynosić 25 zł na każdy litr 100-procentowego alkoholu. „Podatek cukrowy” zapłacą m.in. hurtownie, ale z pewnością przełoży się to na podniesienie cen słodzonych produktów.

Za wprowadzeniem „podatku cukrowego”, mającego za zadanie zniechęcenie Polaków do picia słodkich napojów opowiedziało się Ministerstwo Zdrowia, NFZ, Ministerstwo Finansów, apelowała także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

 

Dlaczego nadmiar cukru jest tak szkodliwy?

– Przede wszystkim jest „sprawcą” wielu chorób cywilizacyjnych. Dieta bogata w cukier zwiększa ryzyko cukrzycy. Niebezpieczeństwo polega także na tym, że spożywanie cukru uzależnia (podobnie jak alkohol). Zaburza pracę układu hormonalnego, zwiększa stres oksydacyjny oraz prowadzi do chorób metabolicznych. Badania wykazały, że zwiększona glikoliza (metabolizm węglowodanów) może powodować raka piersi – mówi Jarosław Król, lekarz rodzinny, członek Zarządu PPOZ.   

Nadmiar cukru przyczynia się do wielu innych poważnych chorób, takich jak: hiperglikemia, insulinooporność, cukrzyca typu 2, glukoza w moczu (glukozuria).

Ponadto „cukier tuczy”. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziennie powinno się spożywać najwyżej 12 łyżeczek cukru dziennie – do 50 g; według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego – kobiety 6 łyżeczek na dzień (do 25 g) , mężczyźni – 9 (do 37 g). Tymczasem przeciętny Amerykanin zjada 22 łyżeczki cukru dziennie, a Polak – 24 – wskazuje PPOZ.

Jak przypominają lekarze, podatek „od cukru” to nie nowość. Obowiązuje już w USA oraz niektórych krajach Unii Europejskiej (Estonii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, czy Francji). Według badań –  zdecydowanie zmniejszył sprzedaż słodzonych napojów.

W Polsce nowe opłaty mają obowiązywać od 1 lipca, z czego 96,5 proc. podatku cukrowego ma trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Mamy nadzieję, że środki te przeznaczone zostaną na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, profilaktykę, edukację, a także programy których celem jest walka z chorobami cywilizacyjnymi, w tym otyłością, czy nadwagą – podkreślają lekarze PPOZ.

Źródło: PPOZ

BPO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpołecznie o rewitalizacji
Następny artykuł“Kresy Świata”: Nie mają szczęścia do polityków. Krwawe rewolucje pustoszą kraj