Początek listopada skłania do wspominania tych, którzy odeszli. Odwiedzamy cmentarze i w zadumie przystajemy nie tylko przy rodzinnych grobach. Miejsce w naszych sercach i pamięci ma również wielu wspaniałych świdniczan lub osób związanych z naszym miastem. Pożegnaliśmy Ich w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
21 listopada 2022 roku, w wieku 74 lat zmarł Waldemar Smoleń, instruktor pilot szybowcowy, samolotowy i śmigłowcowy. Szef Wyszkolenia w Aeroklubie Świdnik w latach 80-tych. Był również instruktorem lotniczym w Aeroklubie Lubelskim. Do końca związany z Heliseco jako pilot śmigłowcowy. Wychowawca wielu pokoleń pilotów.
3 stycznia 2023 roku zmarł Ryszard Kosioł, pilot szybowcowy, samolotowy i śmigłowcowy. Lotniczą przygodę rozpoczął w 1946 roku, w Toruniu. W 1952 roku Jego życie związało się ze Świdnikiem. Został skierowany do pracy w WSK, przy której powstawał przyfabryczny aeroklub. Pełnił tam funkcję szefa wyszkolenia i instruktora pilota. Przez kolejne lata pracował na wielu stanowiskach, między innymi jako pilot doświadczalny, kierownik wydziału prób, organizator i kierownik zakładu usług śmigłowcowych.
11 lutego, w wieku 93 lat zmarł Henryk Wójcik, jeden z pierwszych budowniczych Świdnika i WSK, człowiek o 50-letniej praktyce zawodowej przy realizacji obiektów przemysłowych, osiedli mieszkaniowych, obiektów służby zdrowia oraz budynków szkolnych i administracyjnych, pełniący funkcję radnego miejskiego i radnego powiatowego. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
24 kwietnia pożegnaliśmy Ryszarda Sitkowskiego, byłego wybitnego pięściarza FKS Avia. Występował w wagach średniej i półciężkiej. Stoczył 226 walk. Przegrał 38, 8 zremisował. Dwa razy, w latach 1970 i 71 był wicemistrzem Polski, raz, w 1973 roku zdobył brązowy medal. 9 razy pod rząd sięgał po tytuł mistrza okręgu. 4-krotnie reprezentował Polskę w meczach międzynarodowych, 3 razy w pojedynkach z NRD, raz z RFN.
24 maja odszedł Ryszard Cieniuch, działacz podziemnej „Solidarności”, który uczestniczył w drukowaniu biuletynu związkowego „Grot”. Niejawną działalność rozpoczął już w czasie strajku w WSK Świdnik, po proklamowaniu przez komunistyczny reżim stanu wojennego. Był specjalistą od produkcji klisz. Pracował jak konstruktor w wydziale prób dynamicznych. Odznaczono Go, między innymi, Złotym Krzyżem Zasługi, a także Krzyżem Przyrzeczenia.
16 sierpnia, w wieku 74 lat zmarł Jerzy Wiater, były pięściarz FKS Avia. Był czołowym zawodnikiem pierwszoligowej drużyny w najlepszych dla klubu latach 70. Występował w wadze ciężkiej. Był wychowankiem Avii i walczył w jej szeregach ponad 10 lat. Podczas ubiegłorocznych obchodów 70. rocznicy powstania Avii został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Avii Świdnik. Od Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymał dyplom za ogromny wkład w rozwój boksu olimpijskiego na Lubelszczyźnie.
20 września, w wieku 78 lat odszedł Stefan Dudzic. Jego muzyczny talent mogliśmy podziwiać w zespołach Amore, Melorytm, Tramp, Ikersi, w których grał na perkusji. Muzyk zapisał się również na kartach świdnickich orkiestr dętych. W 1967 roku dołączył do Zakładowej Orkiestry Dętej WSK, od 1992 roku występującej pod nazwą Helicopters Brass Orchestra.
11 października, w wieku 80 lat zmarł Franciszek Zawada, działacz podziemnej Solidarności, współpracownik Henryka Gontarza w Radiu Solidarność Świdnik. Był operatorem nadajnika radiowego, zanim został aresztowany nadał 22 audycje. W 2007 roku odznaczono Go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W nocy z 24 na 25 października zmarła Wanda Półtawska, lekarz psychiatra, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück i przyjaciółka papieża Jana Pawła II. W 2009 roku otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świdnika, a w 2018 odznaczenie „Przyjaciel Miasta” (Amicus Civitatis).
aw
Last modified: 30 października, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS