Już po raz siódmy rozpoczynają się zgłoszenia do Poznańskiej Nagrody Literackiej. Twórcy zostaną uhonorowani jak zawsze w dwóch kategoriach: o Nagrodę im. Adama Mickiewicza oraz o Stypendium im. Stanisława Barańczaka.
Zgłaszanie książek literackich oraz tych z zakresu szeroko rozumianej humanistyki trwa do 15 lutego. Można je nadsyłać w wersji tradycyjnej i elektronicznej do Centrum Kultury Zamek, które jest współorganizatorem konkursu (ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznań, z dopiskiem PNL).
Do końca kwietnia kapituła w składzie: Piotr Śliwiński (przewodniczący), Inga Iwasiów, Marcin Jaworski, Jarosław Mikołajewski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Szymon Wróbel oraz Karol Francuzik (sekretarz) ogłosi laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz nazwiska trojga twórców nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.
Wręczenie obu nagród nastąpi podczas uroczystej gali 28 maja 2021 r. W ubiegłym roku gala odbyła się wyłącznie online ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne. Jak będzie w tym roku – jeszcze nie wiadomo.
Przypomnijmy, że Poznańska Nagroda Literacka została ustanowiona w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz prof. Bronisława Marciniaka, ówczesnego rektora UAM.
PNL składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości. Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) z kolei trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.
Laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka oraz Tadeusz Sławek, a laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka – Tomasz Bąk, Monika Glosowitz, Magdalena Kicińska, Szczepan Kopyt, Małgorzata Lebda i Kira Pietrek.
Fundatorami Poznańskiej Nagrody Literackiej są Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
UAM
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS