A A+ A++
“Rozbrajamy szklane pułapki” – deklarują Międzynarodowe Targi Poznańskie. Stawiane przez nich wiaty przystankowe zostaną ozdobione piktogramami, dzięki którym szklane tafle staną się widoczne dla ptaków.

Szklane powierzchnie są bardzo niebezpieczne dla ptaków. Na szybkach przystanków niejednokrotnie można zauważyć tzw. “duchy”, czyli ślady ptaków, które uderzyły o szybę, bo jej nie widziały. Są przypadki, że kończy się to śmiercią ptaka, choć trudno oszacować wielkość zjawiska.

Jak wykazuje doświadczenie, naklejanie na szybach wizerunków ptaków drapieżnych nie odnosi zamierzonego skutku. Ptaki i tak próbują przelecieć między drapieżnikami, bo naklejki zazwyczaj się umieszczone zbyt rzadko. Dodatkowo nieruchomy drapieżnik nie wydaje im się groźny. Zdecydowanie lepszy jest drobny i bardziej gęsty wzór, bo ptaki go zauważą, rozpoznają jako barierę – i nie uderzą.

Oklejanie naklejkami już się zaczęło – jeden z gotowych przystanków można podziwiać już Nad Wierzbakiem, Małych Garbarach i Politechnice.
– Mieszkańcy Poznania czasem zgłaszali nam przypadki kolizji ptaków z wiatami przystankowymi, które stawiamy – tłumaczy Bartosz Zeidler, dyrektor City Marketingu (część grupy MTP odpowiedzialna za stawianie przystanków). – Szukaliśmy więc rozwiązania, które pomoże ptakom omijać wiaty, a przy okazji będzie estetyczne. Tak powstały naklejki z piktogramami przedstawiającymi m.in. różne środki ekologicznego transportu czy charakterystyczne dla Poznania budynki, takie jak ratusz czy targowa iglica.

Wzór piktogramów był konsultowany z poznańską organizacją Centrum Promocji Ekorozwoju, która prowadzi projekty dotyczące m.in. ptaków w mieście, a także z plastykiem miejskim i przedstawicielami Urzędu Miasta Poznania.

Naklejki to kolejny krok w kierunku uczynieniu poznańskich wiat przystankowych bardziej przyjaznymi dla środowiska. Od ubiegłego roku na testowych ośmiu rośnie rozchodnik, który gromadzi wodę opadową, zwiększając retencję wody w mieście i odciążając kanalizację, absorbuje pyły i drobne zanieczyszczenia, pomagając w walce ze smogiem. Reguluje także temperaturę pod wiatą: obniża ją latem, a podnosi – zimą. Każda taka wiata to kilka-kilkanaście metrów kwadratowych zieleni w centrum miasta.

MTP

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArtur Orzech zwolniony z TVP. Nie poprowadzi już “Szansy na sukces”
Następny artykułUM Tarnów: Trzeci wiosenny komplet punktów Tarnovii