To Jean-Marie Lehn, laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii i jeden z najwybitniejszych uczonych. Kiedy jednak odbędzie się wręczenie tytułu – nie wiadomo. Wszystko zależy od pandemii.
Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu już oficjalnie nadał tytuł doktora honoris causa profesorowi Jean-Marie Lehnowi.
– To zaszczyt dla UAM – komentowała po decyzji senatorów prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM.
– Żaden z chemików czytających te słowa nie powinien mieć cienia wątpliwości, że z naukowego punktu widzenia Profesor Lehn jest niekwestionowanym kandydatem do tego szczególnego wyróżnienia, jakim
jest doktorat honorowy – podkreślił w swojej recenzji prof. dr. hab. Janusz Jurczak z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
– Sama możliwość pisania opinii o Laureacie Nagrody Nobla z chemii, jednym z twórców naprawdę nowej chemii XX wieku, chemii supramolekularnej, wizjonerze i przewodniku pokoleń chemików jest czymś niezwykłym – zaznaczył prof. dr. hab. Maciej Kubicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jean-Marie Lehn urodził się w 1939 roku w Rosheim, w Alzacji. Studia chemiczne na Uniwersytecie w Strasburgu zakończył doktoratem w 1963 roku, po którym wyjechał do USA, gdzie na Uniwersytecie Harvarda spędził roczny staż podoktorski, pod opieką noblisty, prof. Roberta Woodwarda. Podczas pobytu na Harvardzie Jean-Marie Lehn pracował nad totalną syntezą witaminy B12, a także wykonywał pierwsze obliczenia kwantowomechaniczne z prof. Roaldem Hoffmannem.
Po powrocie do Francji, już jako profesor, w świeżo zbudowanym laboratorium uniwersyteckim w Strasburgu rozpoczął studia nad rozpoznawaniem kationów nieorganicznych i organicznych przez syntetyczne receptory zwane kryptandami. Na podstawie wyników tych badań prof. Lehn uznał, że należy wprowadzić nowy system interpretacyjny dla procesów biologicznych i złożonych układów chemicznych, uwzględniający dynamikę tych oddziaływań. Nazwał go chemią supramolekularną – i właśnie za to odkrycie w 1987 roku uhonorowany został Nagrodą Nobla.
Prof. Jean-Marie Lehn od lat współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza: absolwenci poznańskiej uczelni piszą doktoraty u niego w Strasburgu i odbywają tam staże, a sam profesor wspiera starania
poznańskiej uczelni o granty. Jest także laureatem Medalu za Zasługi dla UAM – nic więc dziwnego, że decyzja Senatu o przyznaniu mu tytułu doktora honoris causa zapadła jednogłośnie.
Kiedy zostanie wręczony sam tytuł – niestety, nie wiadomo ze względu na pandemię.
UAM
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS