Abp Stanisław Gądecki zainicjował dziś w Poznaniu dziewiątą edycję akcji „Misjonarz na Post”. W modlitewną akcję zostało w tym roku włączonych ponad 900 misjonarzy zakonnych i świeckich pracujących w krajach byłego ZSRR.
Podczas spotkania z mediami metropolita poznański wylosował misjonarza, za którego podejmie wielkopostną modlitwę. Jest nim kleryk Norbert Jabłko OMI z Ukrainy, a który obecnie przebywa we Lwowie.
„Naszą modlitewną akcją obejmowaliśmy zawsze misjonarzy Ad Gentes. W tym roku, w związku z sytuacją na Ukrainie, dołączyliśmy siostry zakonne, zakonników i świeckich misjonarzy z krajów byłego ZSRR. To ponad 900 osób” – powiedział o. Marcin Wrzos OMI, pomysłodawca akcji, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg”.
Podkreślił, że obecnie na Ukrainie, mimo toczącej się wojny, przebywa ponad 400 sióstr i księży, którzy niosą pomoc duchową i materialną mieszkańcom pogrążonego w wojnie kraju.
Abp Stanisław Gądecki przypomniał, że praktyka postu w tradycji Kościoła jest bardzo długa, a wywodzi się z tradycji biblijnej. „Mojżesz ją praktykował i otwarty na oświecenie Boże spisał Dekalog. Podjął też post w intencji Izraelitów, którzy odwrócili się od Boga” – powiedział metropolita poznański.
Zauważył, że dotychczas w tradycji Kościoła post był podejmowany jako droga oświecenia Bożego czy nawrócenia. Papież Franciszek zachęcił natomiast do podjęcia postu w Środę Popielcową w intencji pokoju na Ukrainie.
Abp Gądecki powiedział, że wczoraj odbył krótką rozmowę telefoniczną z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, który podziękował mu za orędzie telewizyjne na Środę Popielcową w czasie wojny na Ukrainie oraz za udzielone wsparcie modlitewne.
Podczas spotkania z mediami metropolita poznański wylosował misjonarza, za którego podejmie wielkopostną modlitwę. Jest nim kleryk Norbert Jabłko OMI z Ukrainy, a który obecnie przebywa we Lwowie.
„Inicjatywa Misjonarz na Post daje duchowe wsparcie konkretnym misjonarzom, jest drogą prostowania ścieżek do Boga i wsparciem dla krajów, które bez Chrystusa nie rozwiążą swoich problemów” – zauważył metropolita poznański.
Podkreślił, że misjonarze bardzo potrzebują duchowego i materialnego wsparcia. „To są ludzie oddani swojej sprawie, pełni heroizmu i bohaterstwa, którzy żyją w trudnych warunkach i pozostają z powierzonymi im ludźmi ze względu na miłość do nich” – przekonywał abp Gądecki.
Zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej Jan Montowski przypomniał, że wczoraj w pawilonie nr 4 na poznańskich targach został otwarty centralny punkt zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy i punkt recepcyjny. W tym miejscu przybywający do Poznania obywatele Ukrainy uzyskają pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje.
„Wczoraj z pomocy w tym miejscu skorzystało 50 Ukraińców, a 20 osób spędziło tam noc” – powiedział Montowski.
Wieczorną Mszą św. w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki już po raz szósty zainauguruje wydarzenie „Kościoły Stacyjne Miasta Poznania”.
„Tegoroczne hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”, towarzyszące inicjatywie, jest bardzo symboliczne. Każdego dnia jego uczestnicy będą się modlić, zwłaszcza podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, w intencji pokoju na Ukrainie i o nawrócenie naszych serc” – powiedział ks. Krystian Sammler, referent Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.
Wierni archidiecezji poznańskiej będą mogli pielgrzymować do 37 świątyń parafialnych, zakonnych i rektoralnych stolicy Wielkopolski.
Program wydarzenia – w związku z trwającą pandemią i ograniczeniami sanitarnymi – obejmuje półgodzinną adorację przed Eucharystią z okazją do spowiedzi oraz modlitwę w czasie Mszy Świętej w wyznaczonej intencji i nabożeństwo Drogi Krzyżowej kończące wydarzenie.
W ub. roku w akcję „Misjonarz na Post” włączyło się 53 tys. osób.
Na świecie pracuje obecnie 1771 polskich misjonarzy. Obok ewangelizacji zajmują się też poprawą jakości życia ludzi, wśród których pracują. Budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne.
To właśnie misjonarze są często jedynymi osobami, które nie tylko pomagają, ale także uczą, pokazują ludziom nowe perspektywy czy dają narzędzia do tego, by poprzez edukacje mieć wpływ na swoje życie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS