Prezydent Jacek Jaśkowiak podpisał nominację byłego dziennikarza na stanowisko dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Ma zbudować nową siedzibę muzeum.
Start, a później wygrana w konkursie wzbudziły pewne zdziwienie w środowiskach poznańskich muzealników i ludzi zajmujących się kulturą. Bo Przemysław Terlecki zawodowo jak dotąd z muzealnictwem, nie miał nic wspólnego. Był dziennikarzem Radia Merkury oraz Telewizji Polskiej, specjalizował się w tematach ekonomicznych, a po odejściu z mediów pełnił funkcję rzecznika prasowego firmy TriGranit, gdy ta budowała dworzec, prowadził też swoją firmę zajmującą się działaniami pr-owymi.
Kontakt z działaniami w dziedzinie historii miał wtedy, gdy był pełnomocnikiem wojewody Hoffmanna do spraw setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ze strony miasta możemy się też dowiedzieć, że pełnił funkcję koordynatora oficjalnych, centralnych obchodów 1050-lecia chrztu Polski oraz początków Państwa Polskiego, współorganizując między innymi obradujące w Poznaniu Zgromadzenie Narodowe (wspólne posiedzenie obu izb parlamentu), a także uroczystości na Stadionie Miejskim, których punktem kulminacyjnym był musical “Jesus Christ Superstar”.
Jest też powszechnie kojarzony z prawą stroną sceny politycznej. Tym bardziej dziwi więc fakt, że komisja z sześciu głosów cztery oddała właśnie na niego, rekomendując go w ten sposób prezydentowi jako dyrektora – a jeszcze bardziej to, że prezydent tę nominację podpisał.
Nieoficjalnie mówi się, że to właśnie kontakty z prawą stroną polityczną zadecydowały o nominacji Terleckiego, bo prezydent Jaśkowiak ma nadzieję łatwiej zdobyć środki na budowę nowego muzeum. Miasto samo tej inwestycji nie udźwignie i wsparcie centralne będzie bardzo potrzebne.
A ponieważ to budowa będzie podstawowym zadaniem nowego dyrektora – brak doświadczenia w muzealnictwie nie powinien mu przeszkadzać, przyda się natomiast jego wiedza ekonomiczna.
Przemysław Terlecki zastąpi na tym stanowisku Tomasza Łęckiego, który został dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Sam Przemysław Terlecki zapewnia, że od lat nosi w sobie pragnienie opowiedzenia całej Polsce o naszej największej dumie, absolutnie unikalnej historii – o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. – Teraz otwiera się niepowtarzalna okazja, aby zrobić to w sposób spektakularny, nowoczesny i atrakcyjny, budując nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego – mówi. – Placówkę, która winna stać się okrętem flagowym Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, jedną z głównych atrakcji turystycznych Poznania, z ponad stutysięczną publicznością. Siłą WMN jest opowiadana w jego pięciu oddziałach historia oraz pracujący tam ludzie.
Odpowiadając na ogłoszenie konkursowe, Przemysław Terlecki przedstawił całościowy program rozwoju i funkcjonowania WMN na lata 2020-2026. W centrum zaprezentowanego komisji konkursowej programu znalazło się pozyskanie środków i budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz dokończenie trwającej obecnie modernizacji Fortu VII. Wyzwaniem dla przyszłego dyrektora będzie także znalezienie większej, bardziej funkcjonalnej siedziby dla Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 oraz poszerzenie terenu ekspozycyjnego dla Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.
Zwiększenie rozpoznawalności marki Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz pozyskanie nowych, strategicznych partnerów społecznych i biznesowych, rozwój komunikacji z młodą publicznością, szczególnie poprzez media społecznościowe, zwiększenie i uatrakcyjnienie obecnej oferty edukacyjnej – to kolejne, kluczowe zapisy programu. Nowy dyrektor zapowiada także dużą otwartość na pomysły wykwalifikowanej kadry muzeum oraz pozostawanie w ciągłym dialogu z pracownikami.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wywodzi się z utworzonej w 1962 roku instytucji, która w okresie ostatnich 53 lat wielokrotnie zmieniała nazwę, profil działalności oraz organizatora, a od 1993 roku jest instytucją kultury, dla której organizatorem jest Miasto Poznań. W jej skład wchodzą oddziały: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku, Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII oraz Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 usytuowane w dawnym Zamku Cesarskim. W zarządzie muzeum znajduje się też schron przeciwatomowy dla władz miasta Poznania w Krzyżownikach.
UMP, el
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS