Monety, narzędzia, ozdoby, fragmenty butów – i piwnice Nowego Ratusza. Archeolodzy, korzystając z szansy, jaką daje im przebudowa płyty, prowadzą wykopaliska na Starym Rynku. Teraz dokopali się do piwnic Nowego Ratusza.
Dziewiętnastowieczny budynek, połączony łącznikiem z głównym Ratuszem, został rozebrany po drugiej wojnie światowej, bo nie uznano go za zabytek. Na jego miejscu stanęła Waga Miejska – częściowo, bo jest znacznie mniejsza. Obok znajdzie się jeden z podziemnych zbiorników retencyjnych.
Teraz do piwnic Nowego Ratusza dokopali się archeolodzy – po rozbiórce budynku zostały one wypełnione powstałym gruzem i zasypane. Naukowcy zbierają wszelkie istotne z punktu widzenia naukowego elementy wyposażenia – kolumny, ich bazy, płytki podłogowe, granity, marmury. Aktualnie odkrywają posadzkę na najniższym poziomie piwnic budynku i dokumentują zachowane mury.
– Do niedawna na powierzchni Starego Rynku widać było obrys jego murów – mówi Kateriny Zisopulu-Bleja, nadzorująca prace archeologiczne na Starym Rynku.
Archeolodzy w tym miejscu znaleźli jednak nie tylko pozostałości Nowego Ratusza. Sporo jest śladów ze średniowiecza, przede wszystkim z XIV i XV w., ale też z czasów jeszcze przed lokacją Poznania. Dzięki tym znaleziskom będą mogli ustalić, jak był ukształtowany ten teren i jaką pełnił funkcję w przestrzeni średniowiecznego miasta.
– Podczas badań odnajdujemy wszystko to, co ówcześni mieszkańcy Poznania gubili na rynku – wyjaśnia Kateriny Zisopulu-Bleja. – Monety, narzędzia, części rzędu końskiego, dewocjonalia, akcesoria stroju, ozdoby, kłódki i klucze, zabytki skórzane, a wśród nich przede wszystkim fragmenty butów.
Przypomnijmy, że na Starym Rynku archeolodzy znaleźli już duże pomieszczenie pod powierzchnią płyty, w którym najprawdopodobniej mieściła się stacja transformatorowa do zasilania tramwajów, a także drewniane rury wodociągowe sprzed ok. 400 lat.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS