A A+ A++
Kamienie sprzed wielu milionów lat i skamieniałości z czasów dinozaurów – a wszystko to ukryte przed oczami profanów na ścianach poznańskich zabytków. Takie tajemnice skrywa stolica Wielkopolski – jeśli się wie, gdzie ich szukać.

Doktor Paweł Wolniewicz jest z zawodu geologiem i pracuje w Instytucie Geologii UAM. On właśnie jest autorem niezwykłej, interaktywnej mapy skarbów Poznania, dzięki której można dowiedzieć się, co znajduje się na powierzchni i pod ziemią w każdym punkcie miasta. Można także zlokalizować zabytki, które ozdobiono kamieniami dekoracyjnymi pochodzącymi sprzed wielu milionów lat lub zawierającymi skamieniałości z czasów dinozaurów.

– Mapę udostępniłem na mojej stronie internetowej poświęconej geologii – opowiada dr Paweł Wolniewicz. – Można ją wykorzystać na przykład do zaplanowania samodzielnego spaceru po mieście. Przygotowałem ją z myślą, by zachęcić do zwiedzania w czasie, gdy muzea są niedostępne. Większość atrakcji wskazanych na mapie znajduje się na świeżym powietrzu lub na fasadach budynków.

Co znajdziemy na tej niezwykłej mapie? Prawie 250 obiektów i budynków, w tym: dokładny przebieg nieistniejących już koryt Warty i jej dopływów na terenie miasta, dawne, nieistniejące już wzgórza w centrum miasta, polodowcowe formy terenu, w tym moreny czołowe, sandry, wysoczyzny, ozy, kemy – to z atrakcji typowo geologicznych.

Mniej zaawansowani w tej dziedzinie na pewno zainteresują budynki, w których wykorzystano kamienie dekoracyjne ze skamieniałościami lub pochodzące sprzed wielu milionów lat, historyczne miejsca wydobycia i przetwórstwa surowców naturalnych, jak dawne glinianki, cegielnie, piaskownie, dane dotyczące przetworzenia powierzchni terenu przez człowieka oraz informacje o dawnych powodziach w centrum Poznania.

A szukający skarbów i ciekawostek dowiedzą się, gdzie w Poznaniu była Łysa Góra i Złota Góra, w którym miejscu przy Starym Rynku mieściło się miejskie kąpielisko – przy czym wcale nie w Warcie! – i które ulice biegną tak, jak rzeki, które kiedyś tamtędy płynęły…

Mapę można znaleźć na stronie internetowej dr. Wolniewicza poświęconej geologii.

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaciej Jachymiak: Tu i teraz!
Następny artykułWiceszef MSZ krytykuje fałszywy tekst “New Yorkera”