Tym razem otrzymała ją pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu budowy osiedla “Nowy Strzeszyn”. Jurorzy uznali ją za miejsce, w którym “człowiek, zieleń i architektura sąsiadują ze sobą w zgodzie i harmonii”.
– Dziś mieszkańcy oczekują odpowiedzialnych i ekologicznych decyzji projektowych. Pandemia uświadomiła wszystkim, jak ważna jest bliskość zieleni. Coraz częściej rozmawiamy o zmianach klimatu i o tym, jak istotne jest każde drzewo. “Nowy Strzeszyn”, który w tym roku został przez jury uznany za najlepszą realizację 2020 roku, spełnia te oczekiwania. Bardzo się cieszę, że w stolicy Wielkopolski dobra architektura powstaje nie tylko w centrum miasta. Gratuluję projektantom i życzę kolejnych tak udanych prac – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Zwycięski projekt autorstwa Szymona Januszewskiego z zespołem z Pracowni Insomia to kontynuacja budowy osiedla mieszkaniowego na Strzeszynie, przy ulicy Różańskiego. W jego ramach powstało 18 lokali w bliźniaczej zabudowie jednorodzinnej.
“Nagrodę przyznano za zaprojektowanie unikatowej przestrzeni, tworzącej oryginalny i wyjątkowy klimat, w którym skala człowieka jest wartością podstawową” – czytamy w uzasadnieniu jurorów. – “W obecnych latach, kiedy minimalizm i oszczędność środków jest wartością szczególnie cenioną, autor konsekwentnie realizuje odmienną ideę, w której charakter miejsca buduje bogactwo detalu oraz różnorodność zastosowanych materiałów. Mimo tej złożoności, kompozycje cechuje szlachetność i harmonia, co świadczy o wysokiej wrażliwości i dużych umiejętnościach architektonicznych autora. Na uznanie zasługuje też sposób podejścia do pracy projektowej – ilość włożonej w projekt pracy i poświęconego czasu. Świadczy to o wyjątkowej pasji i zamiłowaniu do zawodu. Wymienione wartości pozwoliły na powstanie w Poznaniu miejsca, w którym człowiek, zieleń, architektura funkcjonują w idealnej bliskości i zgodności”.
W tym roku zdecydowano także o przyznaniu dwóch wyróżnień. Otrzymali je: PL.architekci za “Dom Rozcięty”, który zdanie jury umiejetnie wpasował się w otaczającą zabudowę, oraz Ultra Architects za zespół budynków mieszkalnych “Trójpole” na Winiarach, będący efektem synergii architektury i natury.
Jury przewodniczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. W jego skład wchodzą także m.in. przedstawiciele UWI Inwestycje S.A., poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów.
– Parafrazując inżyniera Mamonia można by powiedzieć, że członkom jury podobają się budynki, które już raz widzieli – mówił Wojciech Krawczuk, prezes poznańskiego oddziału SARP. – W tym roku nagrodę otrzymują autorzy zespołu budynków mieszkalnych, którzy konsekwentnie realizują kolejne etapy tego większego założenia urbanistycznego. W zeszłorocznej edycji konkursu pierwszy etap tej inwestycji został wyróżniony, ale już w tym roku następny jej etap zdobywa nagrodę główną. Chociaż nagradzamy większe osiedle mieszkaniowe, to tak naprawdę są to obiekty będące domami jednorodzinnymi. Także wyróżnienia dla pojedynczego domu jednorodzinnego i zespołu quasi willi miejskich pokazują, że nagroda JBQ jest nieprzewidywalna, i wcale nie koncentruje się na wielkich inwestycjach, lecz bardziej zauważa obiekty wyjątkowe, których autorzy w sposób odpowiedzialny ingerują w przestrzeń zastaną.
Nagroda została wręczona dziś już po raz 23. podczas uroczystej gali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tej edycji konkursu zgłoszono łącznie 25 projektów. Do finału przeszło 9 z nich.
Inicjatorem Nagrody Jana Baptysty Quadro jest UWI Inwestycje S.A., jeden z najstarszych poznańskich inwestorów również zaangażowany w działalność na rzecz miasta. To właśnie dzięki m.in. jego staraniom możemy oglądać rzeźbę Jana Baptysty Quadro na fasadzie kamienicy, w której kiedyś mieszkał ten znakomity architekt.
Źródło: UMP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS