A A+ A++
Osocze osób, które chorowały na covid-19, nadal jest jednym z najpoważniejszych narzędzi w walce z zakażeniem koronawirusem. I nadal go brakuje.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych. Dlatego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu ponownie apeluje o oddawania krwi i osocza przez osoby, które chorowały na covid-19.

Do RCKiK mogą zgłosić się osoby, które spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi.

Są jednak dodatkowe warunki. Osocze będzie pobrane tylko od osób, które chorowały na covid-19 albo przeszły bezobjawowo zakażenie wirusem SARS-CoV-2, co zostało potwierdzone testami, i są już zdrowe. Od daty zakończenia ich izolacji musiało minąć co najmniej 14 dni i tyle samo od daty dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Istotny jest też wiek: dawca nie może mieć mniej niż 18 i więcej niż 65 lat.

Ozdrowieniec może oddać osocze metodą plazmaferezy (zabieg trwa ok 40-50min) lub krew pełną. Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki ok. 200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości przeciwciał w osoczu chorym na covid-19 przetacza się od 200 ml do 400 ml osocza.

Bez względu jednak na wybór metody ozdrowieniec musi się wcześniej umówić na wizytę z Działem Dawców RCKiK mailowo ([email protected]) lub telefonicznie (574 782 025 lub 574 782 039). Więcej informacji znajduje się na stronie RCKiK.

W mailu trzeba podać: imię i nazwisko, numer telefonu oraz dokument potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 lub dodatni wynik przeciwciał anty-SARS-COV-2.

UMP

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBottas testował DS3 WRC
Następny artykułTrenujemy w fantastycznych warunkach – Krystian Getinger [FOTO]