Wszyscy chyba pamiętają historię wybuchu kamienicy z ulicy 28 Czerwca 1956. Budynku juz nie ma, a ludzie tam mieszkający stracili wszystko. I o tym właśnie jest ten spektakl-wystawa-spotkanie, które wyreżyserowała Ula Kijak.
„Kamienica” opowiada historie przypadkowych ofiar, osób, które straciły spokojny sen, straciły mieszkania, majątki, pamiątki, bliskich, zdrowie – tak o tym opowiada sama autorka. – Straciły tylko dlatego, że mieszkały w kamienicy na rogu ulic 28 Czerwca 1956 i Czechosłowackiej. W kamienicy, która w niedzielę 4 marca 2018 roku, tuż przed 8 rano, wybuchła. Wybuchła, ponieważ pewien mężczyzna był zazdrosny. Z powodu tak zwanej „kwestii rodzinnej” nie ma kamienicy…
Doniesienia medialne skupiały się na wątku sensacyjnym oraz na tym dniu, tym poranku, kiedy nastąpił wybuch. „Kamienica” natomiast zbiera to, co wybuch zabrał: wcześniejsze dni, tygodnie, miesiące, lata życia, wspomnienia, ważne chwile. I choć od wybuchu minęły już trzy lata, to, czego nie ma, wciąż żyje w pamięci.
Na rogu stała kamienica – teraz jest pusta przestrzeń. Był wyjściowy płaszcz, kolekcja ulubionych klocków Lego, nowa pralka – zostały opowieści. Niektórzy odzyskali album ze zdjęciami, ktoś zdołał zabrać przytulankę dla dziecka. Inni nie uratowali nic.
“Gdyby zniknięto ci dom – co zachowałoby się we wspomnieniach?” – pyta autorka. Ciekawe, jakich odpowiedzi udzielą widzowie – i bohaterowie – tego spektaklu.
Premiera spektaklu odbędzie się 9 lipca w Teatrze ósmego Dnia. Będzie go można też obejrzeć 10 i 11 lipca, między godziną 18.00 a 20.00.
KAMIENICA
koncepcja, research, reżyseria – Ula Kijak
research, dramaturgia – Justyna Machaj
Ona – Ewa Kaczmarek
On – Łukasz Pawłowski
montaż i opracowanie dźwięku – Maria Rumińska
wsparcie produkcyjne – Ewa Zaradna
grafiki – Alicja Biała
głosów użyczyli: Łukasz Chrzuszcz, Maksymilian Cichy, Paula Głowacka, Michał Kaleta, Piotr Kaźmierczak, Michał Kocurek, Maciej, Bruno i Hugo Krych, Edyta Łukaszewska, Zofia Nochowicz, Jakub Papuga, Anna i Nadia Piechowiak, Daniela Popławska, Maria Rybarczyk, Andrzej Szubski, Kornelia Trawkowska, Katarzyna Węglicka, Martyna Zaremba-Maćkowska
wykorzystano fragmenty utworów Siekiery Robię Swoje
Sfinansowano ze środków budżetowych Teatru Ósmego Dnia.
TÓD
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS