A A+ A++

– To kolejny gest, którym pokazujemy, że zbrodnie dokonywane przez Federację Rosyjską na terenach Ukrainy są nie do zaakceptowania – mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, uroczyście odsłaniając tablicę z nową nazwą na Skwerze Obrońców Ukrainy 2022.

Skwer znajduje się między ulicami Kórnicką i Serafitek przy moście św. Rocha, a tablicę z nową nazwą oficjalnie odsłonięto 23 czerwca.
– To spotkanie jest symbolicznym gestem wsparcia poznańskiej społeczności dla Ukrainek i Ukraińców, którzy doświadczają tragedii wojny – podkreślał Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – Nawiązujemy nim wprost także do przesłania, jakie niesie Poznański Czerwiec. 66. rocznicę tych wydarzeń obchodzić będziemy za kilka dni. Wolność, której pragnienie zostało krwawo spacyfikowane na ulicach naszego miasta, jest częścią poznańskiej tożsamości. Dziś poznanianki i poznaniacy są w tym pragnieniu solidarni z Ukrainą.

Akcję zainicjowały organizacje Cyryl Club, Instytut Poznański i Projekt Poznań. One także zorganizowały zbiórkę podpisów pod petycją na rzecz nadania nazwy skwerowi, która upamiętni bohaterskich obrońców Ukrainy. Pod petycją podpisało się kilkaset osób z różnych stron Polski, a także wielu Ukraińców, którzy uciekając przed wojną w stolicy Wielkopolski znaleźli swój drugi dom.

Petycja wraz z podpisami została złożona do Rady Miasta Poznania z prośbą o natychmiastowe rozpatrzenie. Wspólnie uzgodniono, że skwer będzie nosił nazwę Obrońców Ukrainy 2022 i będzie zlokalizowany w pobliżu mostu św Rocha i Politechniki Poznańskiej.

– Pomysł, by w Poznaniu upamiętnić miejsce w przestrzeni publicznej, poświęcając je bohaterskim Ukraińcom, walczącym o wolność swoją, ale pośrednio również naszą i całej zagrożonej Europy powstał już dzień po wybuchu wojny – podkreślał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. – Inicjatyw z tym związanych było bardzo wiele, wszystkie wyrażały głęboką potrzebę takiego miejsca w Poznaniu. Rada Miasta zgodnie przystąpiła do wskazania miejsca i podjęła uchwałę bez żadnych sporów, w zgodnym przekonaniu, że zbrodnie dokonywane przez Federację Rosyjską na terenach Ukrainy są nie do zaakceptowania.

Warto dodać, że projekt uchwały w sprawie ustanowienia w Poznaniu skweru Obrońców Ukrainy 2022 złożyły wspólnie ponad podziałami politycznymi trzy kluby radnych – Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Wspólnego Poznania. Uchwałę podjęto 5 kwietnia 2022 r.

– Już od 24 lutego na wszelkie możliwe sposoby pokazujemy solidarność z walczącymi o swoją ojczyznę Ukraińcami – mówił Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Powstanie skweru Obrońców Ukrainy 2022 jest tylko kolejnym – choć symbolicznym i ważnym – gestem wsparcia. Dziękuję pomysłodawcom tej inicjatywy. Dzisiejsze obchody osadzone są w wyjątkowym dla poznaniaków czasie. W 1956 roku mieszkańcy stolicy Wielkopolski podjęli trudną walkę z reżimem. Podobny heroiczny bój toczą dziś obywatele Ukrainy.

Podczas uroczystości został odczytany list Szymona Szynkowskiego vel Sęka, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a Kevin Nowacki z Cyryl Club opowiedział o genezie pomysłu.
– Pomysł utworzenia skweru zrodził się spontanicznie – mówił. – Najpierw zorganizowaliśmy zbiórkę żywności oraz najbardziej potrzebnych środków. Chcieliśmy jednak zrobić coś więcej, co wyraźnie zaznaczy nasze poparcie dla barbarzyńsko zaatakowanej Ukrainy, która broni bohatersko swojej ziemi od pierwszego dnia wojny. Chcieliśmy tym samym wyrazić ogromny sprzeciw dla represyjnej władzy rosyjskiej, której miejsce jest na śmietniku historii.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie przez dzieci z Łejerów piosenki „Ukraina”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Buczy powstało miasteczko dla uchodźców. Dworczyk: Będą kolejne ośrodki
Następny artykułCo nowego w sprawie budowy obwodnicy Blachowni i Herb? Sprawdzamy w GDDKiA