A A+ A++

– Skojarzenie z berlińskim Ampelmannem nasuwa się wielu ludziom. I mi to nie przeszkadza, bo to przecież dobre porównanie – mówi Noriaki, poznański artysta uliczny. Na przejściu dla pieszych na ul. Półwiejskiej jego najbardziej znany watcher – peryskop jest ludzikiem ze świateł dla pieszych. Artysta mówi, że nie miałby nic przeciwko, gdyby tak było na innych miejskich światłach.

Folia na sygnalizatorze

Watcher był już ludzikiem z sygnalizatora, ale remont skrzyżowania ul. Półwiejskiej i Krakowskiej spowodował, że światła usunięto. Teraz, po remoncie, postawiono nowe sygnalizatory i odrodził się pomysł, by watcher wrócił na przejście.

– Nie ja byłem autorem tego pomysłu. Spory czas temu zasugerował mi to jeden z miejskich aktywistów. Nie chcę mówić kto, ale sporo wysiłku kosztowało go, by sprawa znalazła szczęśliwy finał – mówi Noriaki. 

Watcher na światła został specjalnie zaprojektowany. Czerwony stoi na baczność i trochę przypomina rakietę. Zielony natomiast wygląda jak najbardziej znany ludzik Noriakiego, tyle że jest ustawiony w pozycji chodzącej. Na światłach naklejona jest specjalna, matowa folia. Gdy sygnalizator się zapala, watcher świeci.

“Sygnalizacja z oczkiem w całym Poznaniu”

Miejsce też nie jest przypadkowe. Artysta mówi, że mieszka w centrum i cieszy go, gdy codziennie może widzieć watchera. – To skrzyżowanie jest takim typowym, ruchliwym poznańskim miejscem. I masa ludzi tędy przechodzi. Widzę w mediach społecznościowych, że światła są już popularne. Ludzie robią sobie tu zdjęcia, nagrywają filmy. Niby kawałek folii, a tyle radości – mówi artysta.

Internauci nie kryją zadowolenia: “Sztosiwo” – napisał jeden, “Jak przyjadę w odwiedziny, to musimy przejść tymi pasami!” – dodał ktoś inny. Zdecydowana większość proponuje, by zrobić z watchera ludzika na światłach, który byłby symbolem podobnym do berlińskiego Ampelmanna: “Ja chcę sygnalizację z oczkiem w Poznaniu, skoro Berlin może mieć swoją charakterystyczną sygnalizację, to dlaczego nie my”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułONZ chwali Serbię. Jako pierwsza w Europie zaczęła szczepienia migrantów przeciwko COVID-19
Następny artykułPaterek: Pożar suchych pozostałości roślinnych