Miasto Poznań ogłosiło otwarty konkurs ofert na organizację mieszkania interwencyjnego dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności. Wygrała go grupa Stonewall, która poprowadzi taki lokal.
Grupa Stonewall od wielu miesięcy apelowała o stworzenie takiego miejsca w Poznaniu przekonując, że problem jest szczególnie istotny w czasie pandemii, gdy wszyscy więcej przebywają w domach. Z danych opublikowanych przez Amnesty International Polska wynika, że jedynie 25 proc. matek i 12 proc. ojców wspiera i akceptuje swoje dziecko LGBT. Co czwarta młoda osoba LGBT doświadcza przemocy z powodu swojej orientacji, a 70 proc. młodzieży LGBT ma myśli samobójcze.
Tymczasem miejskie placówki pomocowe zazwyczaj nie są przystosowane do udzielania pomocy takim osobom. By pomoc była skuteczna, potrzebny byłby też odpowiednio przygotowany personel, który zazwyczaj w takich ośrodkach nie pracuje. Zwracała na to uwagę także Lewica, składając w listopadzie ubiegłego roku wniosek do prezydenta o utworzenie takich miejsc.
Zdecydowanie przeciwni tak samej inicjatywie, jak ogłaszaniu konkursu, byli prawicowi radni. Jak informuje Radio Poznań, przyznawania dotacji na taki cel jest faworyzowaniem niektórych grup społecznych dokonywanym na podstawie niejasnych kryteriów. Taką opinię na ten temat wyraził Krzysztof Rosenkiewicz, radny PiS, bo jego zdaniem dość trudno będzie zweryfikować stwierdzenie osoby proszącej o pomoc, że wygnano ją z domu, bo jest gejem albo lesbijką.
Miasto przeznaczyło na to 60 tys. złotych. Pilotażowy program rozpocznie się 1 kwietnia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS