A A+ A++
Na przełomie lat 50. i 60. XX w., w podziemiach jednego z domów na obrzeżach Poznania, powstał sekretny schron dla prezydenta miasta. zapraszamy na filmową wycieczkę po tym obiekcie!

Przez dziesięciolecia skryty za mgłą tajemnicy, został odtajniony w roku 2000, a od 2012 roku mogą go zwiedzać turyści. Opiekuje się nim Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, które od 26 marca zaprasza także w podróż w czasie i filmową wycieczkę po tym niezwykłym miejscu. To wyjątkowa okazja obejrzenia obiektu, bo teraz, w czasie pandemii, nie jest on udostępniany turystom.

Centrala Alarmowa, Akumulatorownia, Pokój Władz, Gabinet Prezydenta, Centrala Telefoniczna, Magazynek Podręczny, Punkt Przyjmowania Meldunków, Sala Operacyjna… Zachowany w nienaruszonym stanie Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania, w warunkach zagrożenia lub wybuchu konfliktu zbrojnego miał umożliwić władzom miejskim bezpieczne pełnienie obowiązków i zapewnić schronienie 40-50 osobom na okres kilku tygodni.

Szczęśliwie nigdy nie został wykorzystany. Choć do spodziewanego ataku atomowego nie doszło, Schron pełnił funkcje operacyjne aż do roku 1994. Przez kolejne lata jego istnienie i lokalizację utrzymywano w ścisłej tajemnicy. Dzięki temu w nietkniętym stanie zachował się do czasów współczesnych.

Przygotowany przez Filmax fabularyzowany spot zabiera widza w podróż w czasie. Pozwala cofnąć się o dekady, by poczuć ciężką atmosferę okresu zimnej wojny.

Jest rok 1979. Napięte relacje między NATO i Układem Warszawskim grożą wybuchem III wojny światowej. Władze Poznania przenoszą się w bezpieczne miejsce – by z przeciwatomowego bunkra koordynować akcją ewakuacyjną i ratunkową. W jakich warunkach pracują? Czy schron jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwo?

Tego będzie można dowiedzieć się ze spotu przygotowanego przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości – o wszystkich tajemnicach Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania opowie pułkownik Ludowego Wojska Polskiego.

Produkcja: Filmax.pl
Koncepcja i realizacja: Radosław Salamończyk
Scenariusz: Piotr Białek
Premiera: 26 marca 2021 r. godz. 11.00
Miejsce: kanał YT Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy dzień surowszych obostrzeń. Centrum Lublina opustoszało
Następny artykułGmina Pabianice gotowa do świąt