A A+ A++
Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą upamiętnienia pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich, w przestrzeni publicznej. Ich imię miałby nosić skwer przy pomniku Armii Poznań. Radni przygotowali już projekt uchwały.

– Dla wielu wielu mieszkańców Poznania Lech Kaczyński i jego żona Maria byli wyjątkowymi i bardzo ważnymi postaciami polskiego życia publicznego – wyjaśniała ten pomysł radna Klaudia Strzelecka.

Radna przypomniała też w skrócie życiorys Lecha Kaczyńskiego: według niej był jedną z kluczowych postaci opozycji demokratycznej i walnie przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Był zaangażowany w związki zawodowe i NSZZ Solidarność, a po zmianie ustroju pełnił wiele ważnych funkcji państwowych: od ministra w kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy poprzez prezesa NIK, prezydenta Warszawy kończąc na prezydencie Polski. Ważnym obszarem jego działalności było promowanie pamięci o tragicznej historii naszej części Europy. Jednym z przejawów tego było nadanie rangi międzynarodowej obchodom 50 rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

– Chcąc upamiętnić jego postać i dorobek w tworzeniu wolnej Polski uważamy, że należy to zrobić razem z jego żoną Marią, która była jego wielkim wsparciem i inspiracją – podsumowała radna. – Dlatego też składamy projekt uchwały o nazwaniu skweru imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich. Nie chcemy tym upamiętnieniem dzielić, ale łączyć poznaniaków. Każdy w naszym mieście powinien się czuć wysłuchany, mieć możliwość prezentowania swoich poglądów i mieć możliwość tworzenia wspólnej, przyjaznej dla wszystkich przestrzeni publicznej.

Radni PiS rozmawiali już na ten temat z przewodniczącymi klubów Markiem Sternalskim z PO i Przemysławem Polcynem ze Wspólnego Poznania. Podziękowali im za wysłuchanie i zrozumienie ich punktu widzenia.

Imię prezydenta Polski i jego żony miałby, zgodnie z propozycją, nosić skwer wokół pomnika Armii Poznań.
– Nie bez przyczyny wybraliśmy lokalizację przy pomniku Armii Poznań, przy którym odbywa się wiele państwowych, ale także i lokalnych uroczystości historycznych i patriotycznych – mówił radny Mateusz Rozmiarek. – A polityka historyczna, nowoczesna państwowość oraz skupienie się na sprawach międzynarodowych były jednym z filarów polityki prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Przed pomnikiem między innymi odbywają się uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej, podczas których oddawany jest hołd bohaterom poległym w tej wojnie.

– Dlatego wydaje się nam, że ta lokalizacja między ulicami Gen. T. Kutrzeby a Księcia Józefa, w okolicy zaułka Piotra Majchrzaka, wydaje się najbardziej optymalna – mówił radny Rozmiarek. – Mamy do czynienia ze skwerem, terenem zielonym, który w przyszłości może zostać zagospodarowany w dowolnej formie. Ale mamy też do czynienia z miejscem, które nie jest adresowe, które nie powinno wzbudzać kontrowersji, a które naszym zdaniem jest niezwykle godne do uczczenia pary prezydenckiej. Uważamy, że ta lokalizacja będzie optymalna.

Radni PiS mają nadzieję, że pozostali reprezentanci miasta z wszystkich klubów przychylą się do tej propozycji i że po 11 latach od katastrofy smoleńskiej godne miejsce zyska imię prezydenta Kaczyńskiego i jego żony, co zakończy temat ich uhonorowania w Poznaniu.

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIntel DG2 – ujawniono wygląd płytki PCB z nową kartą graficzną Xe-HPG i procesorem Tiger Lake-H. Debiut pod koniec roku
Następny artykułW pandemii konsumenci częściej zgłaszają problemy